Smolný rok

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-249-2465-6

Ikar (2014) 978-80-249-2465-6 304

Pětačtyřicetiletá Ginny je přesvědčená, že je její rodina každých patnáct let stižena kletbou. Ona sama v patnácti otěhotněla a porodila dceru Lizu, jež ve svých patnácti udělala totéž. Teď uplynulo dalších patnáct let a obě svobodné matky, Ginny i Liza, s hrůzou čekají, kdy dospívající Mosey zopakuje stejný scénář. Tentokrát však kletba na rodinu dopadá nečekaným způsobem… Mrazivý román o matkách, které byly samy ještě dětmi, když rodily, dívčích přátelstvích, dávno ztracených i znovu nalezených láskách, zradě, zneužití a zklamání, nenávisti a žárlivosti. A především o rodině a pevných poutech, která vytváří. (Založil/a: Morsie)

Morsie
  25. 5. 2014, 13:05
Jednoduše výborné! Výborně napsané, výborná zápletka a celý příběh, výborný styl vyprávění - prostě výborné. A to bych ani v nejmenším nečekala od titulu, který jsem vyhrabala v regálu se společenskými romány. Není to nic laciného ani prvoplánového. Je to velice kvalitní čtivo - příběh, jaký jsem doposud nečetla. Jsem z toho fakt odvázaná a ze samého nadšení ani dobře nedovedu popsat, jek brilantní je to knížka. Já teď jen doufám, že autorka napíše zas něco, co mě tak uchvátí.
Bernadette
  11. 4. 2016, 13:11
Knížka mne neskutečně pohltila. Podle anotace to vypadalo jako další román na jedno přečtení a následné zapomenutí, ale tenhle má něco do sebe. Vyprávěný je z pohledu tří žen a všechny tři pohledy se zajímavě proplétají a doplňují v uvěřitelný celek. Styl psaní je svěží a neotřelý, jen škoda toho překotného a trochu za vlasy přitaženého konce, protože jinak si to celou dobu drželo vysokou úroveň.
blaufik
  20. 4. 2016, 10:29
Román psaný z pohledu tří žen.. tří žen, z jedné rodiny, matky, dcery a vnučky dává celému příběhu větší šmrnc. Kniha byla psaná dobře, líbila se mi, a byla jsem zvědavá, jak to všechno nakonec dopadne. Nicméně jsem se nemohla dlouho začíst. Příběh mne naprosto pohltil až za půlkou, kdy jsem pak už dychtivě otáčela stránku za stránkou. Poslední stránky mne mrazily, v dobrém slova smyslu. Určitě to není knížka, kterou člověk přečte, a zastrčí ji někde do kouta. Jsem ráda, že jsem knihu neodložila, a dočetla ji až do konce.
Katniss Lavender
  15. 5. 2015, 15:45
Tahle kniha se mi opravdu líbila a to i přes to, že knihy tohoto typu zrovna moc nečtu. Děj ubíhá příjemným tempem, nenechá vás se nudit a s každou uplynulou kapitolou vám rozkryje další důležitou část příběhu a směruje vás k pochopení. Autorka má perfektní styl psaní a nechybí tu ani pasáže, kde jsem se musela nahlas smát jejím přirovnáním a popisům! Byla jsem prostě nadšená a knihu doporučuji! Jen tu nehledejte žádné nadpřirozené tajemno a kletby, byli by jste zklamaní...
Astonius
  8. 3. 2015, 18:27
Tak dobrou knihu jsem dlouho nečetla - mezi současnými romány, které jsou si velmi podobné, jako by byly psány přes šablonu, tenhle vyčnívá a přitom je tak nenápadný. Nestává se mi často, aby mě kniha zaujala tak, že na ni nemohu přestat myslet a všechny povinnosti dělám s myšlenkou na chvíli, kdy budu moct pokračovat ve čtení :-) Celý příběh je skvěle promyšlený a tajemství je odkrýváno pomalu a velmi zajímavým způsobem - postupně z pohledů všech tří žen jedné rodiny. Nejzajímavější pasáže pro mě byly vyprávěné Lizou - ženou, která má mozek poškozený mrtvicí - ale nenudila jsem se ani u jedné z "vypravěček". Hned jak jsem začala číst, zaujal mě sloh, kterým je kniha psána - velmi bohatý a srozumitelný, že člověk ani nemá pocit, že by četl, ale spíš jako by vnímal všechno sám. Příběh je rozvinut četnými detailními doprovodnými vzpomínkami, které všechno dokreslují a vysvětlují a jsou psány velmi srozumitelně, k dokonalému pochopení, nic není zdlouhavé. Anotace se mi zdá celkem matoucí - samozřejmě se všechno točí okolo "smůly" jedné rodiny, kdy se stane dvakrát po sobě, že dcera má dítě v 15 letech, ale nestavěla bych na tom asi "vějičku" na knihu - mohlo by to navozovat dojem, že jde o povrchní tuctový příběh - ale tady jde o tajemnou, napínavou a dějově bohatou sondu do ženských duší. Konec byl pro mne trochu slabším, přece jen jsem po takové "jízdě" čekala trochu větší gradaci a dramatičnost, ale nijak to nevadí - jako čtenářka ho prostě respektuji jako součást knihy, i když pár věcí bylo trošku "přitažených za vlasy".
hanci.hp
  30. 11. 2016, 8:19
Většinou od knih, které koupím jen díky tomu, že mě zaujme obálka, nic velkého nečekám. A ono je to možná dobře.
Protože tohle bylo velké! Úžasně vystavěný napínavý příběh.
Sandalkar
  30. 9. 2016, 8:29
Zajímavá knížka, od které jsem to rozhodně nečekala, neboť jsem ji nalezla za 39 Kč v Levných knihách... Příběh tří žen, vyprávěný z jejich perspektivy, plný až detektivních zápletek. Velké plus autorky vidím i v tom, jak jednoduše a plně popisuje svět kolem svých hrdinek. Děj vás vtáhne. Těším se na další knížky od autorky. Doporučuji.