Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Druhá

80%
4 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Druhá Originální název: Druhá
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

„Ještě nikdy předtím jsme se neměli lépe.“ Úvodní slova novely Druhá čtenáře uvedou do nedaleké budoucnosti, kde možnosti života skrývají, sic v nablýskaném kabátě, jen nudnou podívanou svázanou omamujícím pohodlím. Marek, hlavní postava příběhu, si to všechno uvědomuje, ale i přes to, a možná právě proto, prožívá svůj nevýrazný život obklopený přáteli v naprosté intimní samotě. Kolotoč nudných party a opileckých rán přeruší až zpráva o objevení nové planety vhodné pro život. Marek se po menším váhání nakonec rozhodne vyskočit ze stereotypu svých nalajnovaných dní a za pomoci podvodu se vydává do vesmíru. Ke svému velkému překvapení ale zjišťuje, že život na nové planetě je až do morku kosti skutečný, že v něm neexistuje žádná virtuální realita, žádné delete ani tlačítko zpět, jen tady a teď. Spolu s dalšími „vyvolenými“ tak poprvé zažívá, co znamená být člověkem v celé jeho šíři. Neobjevuje pouze planetu, ale zejména sebe sama, své instinkty a emoce, o kterých do té doby neměl ani tušení.

Novela Druhá, přestože se odehrává v budoucnosti, je příběhem velice reálným a až mrazivě skutečným. Přitom jen domýšlí dosavadní události do jejich důsledků, sleduje nitky vedoucí od zdánlivě banálních skutečností až k obrazu lidstva zdegenerovaného a otupeného sama sebou. Naléhavost příběhu, který si klade řadu sociologických i filozofických otázek, je ovšem podávána s překvapivou dávkou vtipu a sebeironie, které jsou příjemným osvěžením na cestě do nelichotivé budoucnosti. (Založil/a: Slarque)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

EdnaMoodnii
80% 80% 80% 80% 80%
  31. 7. 2016, 14:10
Takový obraz jedné z možných budoucností, která nás čeká. Mělo to spád a dobře se to četlo, taková nenáročná literatura na volný čas, doporučuju.
Slarque
80% 80% 80% 80% 80%
  28. 5. 2014, 16:24
Ve 23. století je Země přelidněná a znečištěná. Všemocná CAI vše řídí a o vše se stará. Kdo nechce pracovat, nemusí. Kdo pracuje, má za to drobné výhody. Pak se z vesmíru vrátí sonda WeLive, která našla planetu vhodnou pro život. Takže se uspořádá soutěž, ve které jsou vylosováni převážně příbuzní politických potentátů, zazobaní intelektuálové a podobné existence. Když plavidlo vysadí všechny lidi na povrchu planety, jde všechno do kopru rychlostí, která zaskočila i ty, co s neúspěchem expedice počítali. Cesta zpět vypadá nemožná a planeta rozhodně není tak neobydlená, jak byli kolonizátoři informováni. Svižně odvyprávěný příběh, který kupodivu ani není tak předvídatelný, jak by se z naznačeného úvodu dalo čekat.