Druhá

Druhá Originální název: Druhá
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

„Ještě nikdy předtím jsme se neměli lépe.“ Úvodní slova novely Druhá čtenáře uvedou do nedaleké budoucnosti, kde možnosti života skrývají, sic v nablýskaném kabátě, jen nudnou podívanou svázanou omamujícím pohodlím. Marek, hlavní postava příběhu, si to všechno uvědomuje, ale i přes to, a možná právě proto, prožívá svůj nevýrazný život obklopený přáteli v naprosté intimní samotě. Kolotoč nudných party a opileckých rán přeruší až zpráva o objevení nové planety vhodné pro život. Marek se po menším váhání nakonec rozhodne vyskočit ze stereotypu svých nalajnovaných dní a za pomoci podvodu se vydává do vesmíru. Ke svému velkému překvapení ale zjišťuje, že život na nové planetě je až do morku kosti skutečný, že v něm neexistuje žádná virtuální realita, žádné delete ani tlačítko zpět, jen tady a teď. Spolu s dalšími „vyvolenými“ tak poprvé zažívá, co znamená být člověkem v celé jeho šíři. Neobjevuje pouze planetu, ale zejména sebe sama, své instinkty a emoce, o kterých do té doby neměl ani tušení.

Novela Druhá, přestože se odehrává v budoucnosti, je příběhem velice reálným a až mrazivě skutečným. Přitom jen domýšlí dosavadní události do jejich důsledků, sleduje nitky vedoucí od zdánlivě banálních skutečností až k obrazu lidstva zdegenerovaného a otupeného sama sebou. Naléhavost příběhu, který si klade řadu sociologických i filozofických otázek, je ovšem podávána s překvapivou dávkou vtipu a sebeironie, které jsou příjemným osvěžením na cestě do nelichotivé budoucnosti. (Založil/a: Slarque)

EdnaMoodnii
  31. 7. 2016, 14:10
Takový obraz jedné z možných budoucností, která nás čeká. Mělo to spád a dobře se to četlo, taková nenáročná literatura na volný čas, doporučuju.
Slarque
  28. 5. 2014, 16:24
Ve 23. století je Země přelidněná a znečištěná. Všemocná CAI vše řídí a o vše se stará. Kdo nechce pracovat, nemusí. Kdo pracuje, má za to drobné výhody. Pak se z vesmíru vrátí sonda WeLive, která našla planetu vhodnou pro život. Takže se uspořádá soutěž, ve které jsou vylosováni převážně příbuzní politických potentátů, zazobaní intelektuálové a podobné existence. Když plavidlo vysadí všechny lidi na povrchu planety, jde všechno do kopru rychlostí, která zaskočila i ty, co s neúspěchem expedice počítali. Cesta zpět vypadá nemožná a planeta rozhodně není tak neobydlená, jak byli kolonizátoři informováni. Svižně odvyprávěný příběh, který kupodivu ani není tak předvídatelný, jak by se z naznačeného úvodu dalo čekat.