Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Lobbista

74%
4 40
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Lobbista
 Všechny obaly
Lobbista
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: The Broker
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Euromedia Group - 2016
ISBN: 978-80-242-5225-4
Počet stránek: 336
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 75x v přečtených
v knihovně 18x v knihovně
k přečtení 13x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Euromedia Group (2016) 978-80-242-5225-4 336
Reader’s Digest Výběr (2007) 978-80-86880-82-2 605
Knižní klub (2006) 80-242-1606-X 336

Po totálně prohraných volbách udělí odstupující americký prezident překvapivě milost Joelu Backmanovi, muži, který si z dvaceti let, na něž byl odsouzen do vězení, odseděl pouhých šest. Omilostnění kdysi tak mocného právníka a lobbisty, který je i po letech proklínán, protože všem lidem, s nimiž přišel do styku, údajně přinesl jen a jen neštěstí, způsobí ve Washingtonu skandál. Prezident je obviňován, že přijal od Backmana úplatek, za nejasných okolností umírají lidé, kteří by s případem snad mohli mít něco společného. Nikdo netuší, že k milosti přiměl prezidenta šéf CIA a že je tento krok pouhou pastí na omilostněného - v jistém smyslu jde o nepřímý, ale téměř jistý rozsudek smrti. CIA totiž zajímá jen to, kdo Joela Backmana dříve či později přijde zavraždit...
Joel sám tuší, že milost, se kterou absolutně nepočítal, má nějaký skrytý a pro něj nebezpečný důvod. Poté, co je tajně převezen do Itálie, si snaží užívat té trochy svobody, která je mu dána, i když si musí změnit své jméno i identitu a je mu znemožněn jakýkoli kontakt s blízkými. V starobylé Bologni se začne vedle povinného studia italštiny, procházek po městě a objevování nových restaurací věnovat i plánům, jak obelstít ty, co jej neustále sledují. Cítí, že je čím dál tím víc ohrožen a že musí začít jednat.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Eidalon
60% 60% 60% 60% 60%
  23. 3. 2014, 10:07
John Grisham – patří k americkým autorům, jejichž dílo mohu jen doporučit. Napsal spoustu knih, mnohé byly zfilmovány a většinou byly nadprůměrné až skvělé. Firma, Klient či Případ Pelikán mluví samy za sebe.

Lobbista je však průměrnou Grishamovou knihou, alespoň dle mého názoru, napsanou 2005, tedy svými reáliemi není zas tak zastaralá. Knihu jsem se rozhodl přečíst především na základě jejího námětu – lobbing je „v naší kotlině“ stále tak trochu sprosté slovo, chtěl jsem tudíž získat pohled ze strany, kde se praktikuje již spousty let.

Příběh je ale dost jednoduchý a tak trochu mimo realitu. Je cítit, že ve špionážních textech, pravidlech a technikách se autor moc nepohybuje a tak se v knize objevují reálie, které jsou tak trochu rozporuplné. Taktéž právnické pozadí, v němž je Grisham naopak doma, ustupuje z hlavní role a tak je Lobbista vlastně knihou o muži na útěku, o muži, který měl být obětován, o muži, který žongloval s jinými, až se sám stal figurkou na šachovnici špionážních agentů a služeb všech velkých mocností.

Kniha se čte sice příjemně, ale když jí dočtete, musíte konstatovat, že příběh není nijak strhující a přesvědčivý. Zápletka v podobě špičkového satelitního systému Neptun, o kterém nikdo neví, nikdo se k němu nehlásí a jeho ovládání je v rukou pár lidí v podobě softwaru BLOCK je zcela mimo dnešní realitu. Stejně tak i vyústění příběhu, kdy se Lobbista zásluhou svých schopností pouští do boje s celým světem a jak to tak bývá, výsledek toho boje je nasnadě. V době, kdy technika umožňuje sledovat kohokoli, cokoli a kdykoli je podobná realita v knize popisovaná opravdu jen fikcí v mysli autora, které čtenář jen stěží může přijmout. Stejně tak i „chování“ všech zvláštní agentů, kteří Joela mají hlídat a monitorovat, ať již zastupují jakýkoli státní zájem.

Joel Backman alias Marco, muž číslo jedna ve světě politických půtek, vyjednávání či šarvátek se dostává k velmi citlivému softwaru, který se rozhodne prodat nejvyšší nabídce. Představa, že může vodit „za nos“ ruskou, čínskou, izraelskou, saúdskou rozvědku včetně celé FBI a CIA je již v tomto ohledu megalomanská, Joelovi spolupracovníci jsou umlčeni, sám Joel se dobrovolně ukrývá ve vězení.

Neočekávaná milost a následná manipulace s Joelem a jeho novou identitou dává rozběhnout příběhu jeho ukrývání a poznávání nových stránek života. Kniha z 80% popisuje prostřední italských měst a je „skrytou reklamou“ na italskou módu, jídlo, kávu či pamětihodnosti. Příběhu nechybí krásná žena, láska, akčnosti a dramatičnosti však mnoho není, což ale tentokrát vůbec nevadí.

Příběh má na špionážní tematiku vcelku laické vyústění a tak knihu dočtete s pocitem, že vše dopadlo dle vašich představ, odložíte a již se k ní nejspíše nikdy nevrátíte. Milé a nenáročné čtení za průměrné 3 hvězdy, nejlépe na letní dovolenou k vodě.

Přesto Grisham opět ukazuje, že politika a státní zájem, dezinformace a právní svět to jsou úplné jiné světy oproti životu prostého občana. Vše je v podstatě přetvářka a boj o moc, vliv, peníze a neomezenou vládu, nekonečná hra s pravidly - vše je dovoleno, svědkové se nepřipouštějí.

Z tohoto pohledu je kniha pro českého čtenáře jistě poučná, možná si snad uvědomí, že myslet si, že politici a vládní představitelé "zastupují občana a jeho zájmy" je jen hra, které nelze nikdy věřit. Lidé musí žít ve strachu ze všeho, aby se s nimi dalo manipulovat a vést je tam, kam je třeba.

Neustálé zaručené zprávy o tom či onom nás o tom dennodenně přesvědčují.
delfinek
80% 80% 80% 80% 80%
  12. 11. 2012, 19:39
Autor na konci knihy prozrazuje,že není specialistou ani na špionáž,ani na nejnovější elektronické přístroje,ale část Itálie,do které hlavní část příběhu zasadil,prostudoval opravdu důkladně.Za sebe můžu napsat,že mě příběh strhnul a težko se mi od knihy odcházelo.Jen snad posledních pár stran knihy je trošku neuvěřitelných,ale ráda jsem je autorovi prominula :-)) opravdu dobrá četba !!!