Originální název: Živý bič
Poprvé vydáno celosvětově: 1927

Československý spisovatel - 1986

Československý spisovatel (1986) 400
Československý spisovatel (1965) 309

Vynikající dílo slovenské literatury, vstupní svazek trilogie (Živý bič, Hmly na úsvite, V osídlach), jenž vyšel r. 1927. Vyvolal živou pozornost jak na Slovensku, tak v Čechách zobrazením Slovenska a jeho lidí, výrazně zpodobených v hlavních hrdinech, ve vichru první světové války a udržel si podnes aktuálnost jak dramatičností dějů, tak výrazně protiválečnou tendencí. (Založil/a: Nightswimmerr)

Milo Urban Milo Urban
*24.08.1904 - †10.03.1982

vladislaus
  31. 12. 2014, 6:28
Obyvatelé slovenské vesnice jsou sice daleko od běsnící války přesto je hluboce ovlivňuje. Odvody rekrutů, konfiskace dobytka, hlad a zpupnost panstva je na závěr války dovede ke krvavé pomstě. Mně se kniha velice líbila.
Veronika
  25. 8. 2014, 14:15
Román obrovského významu vo mne zanechal akurát spomienku na jednu scénu, o ktorej som si aj tak nebola istá, či pochádza z tejto knihy alebo z Jozefa Maka. Kniha je určená predovšetkým náročnejšiemu čitateľovi, ktorý ocení hĺbku aj myšlienku tohto románu. Zatiaľ bez hodnotenia, chcem si to prečítať ešte raz.