Kvantový vesmír

Kvantový vesmír

Podtitul: Vše, co se stát může, se také stane

Originální název: The Quantum Universe: Everything that can happen does happen

Argo - 2014
ISBN: 978-80-7363-529-9

Argo (2014) 978-80-7363-529-9 288

Autoři knihy Proč platí E = mc2 přicházejí s exkurzí do další oblasti moderní fyziky – do fyziky kvantové. Text postupuje historicky a připomíná nejprve klasické Newtonovy zákony. Potom se už dostáváme k radioaktivitě a otázce, co to vlastně je částice. Autoři kladou důraz na dvouštěrbinový experiment a zavedení pojmu vlnění. Komplexní vlnovou funkci a sčítání vln vysvětlují pomocí analogie s ručičkovými hodinkami nacházejícími se v každém bodě prostoru. Dostáváme tak mimo jiné i slavný Heisenbergův princip neurčitosti. Díky Pauliho vylučovacímu principu zase pochopíme stavbu atomů a princip polovodičů a tedy i tranzistory jako základ dnešních počítačů. V závěru knihy se podíváme na standardní model částicové fyziky a skončíme Higgsovým bosonem a původem hmotnosti částic. Jako krásný příklad aplikace kvantové teorie a speciální relativity se v poslední kapitole dozvíme, co se děje, když umírá hvězda a co po ní zůstane. (Založil/a: Kůstka)

#fyzika
Brian Cox Brian Cox
*03.03.1968

Jeff Forshaw Jeff Forshaw

L_O_U_S
  25. 10. 2016, 21:32
Cením si toho, že se Cox snaží podat kvantovou fyziku přístupným způsobem, ale ani tak to není úplně odpočinková četba (já se ztratil někde v šesté kapitole). Zároveň mě mrzí, že se autor nesoustředí na samotné elementární částice, kterým je věnována pouze jedna kapitola. Podrobnější popis toho, co jsou všechno ty leptony, hadrony a baryony zač, bych ocenil víc než neustálé přetáčení hodin.