Syn správce sirotčince

Originální název: Orphan Masters Son

Fortuna Libri - 2014
ISBN: 978-80-7321-855-3

Fortuna Libri (2014) 978-80-7321-855-3 512

Jako syn správce sirotčince má Pak Čun-do jistá privilegia. Není jako ostatní hoši, sirotci, které rodiče odložili cestou do některého z pracovních lágrů. Když dospěje, je odhodlán poctivě sloužit své vlasti, Korejské lidově demokratické republice. Avšak v zemi řízené nevyzpytatelným Kimem, kde člověk nemá právo na vlastní život, natožpak na identitu, kde vše je na povel a nikdo netuší, co bude zítra, v této zemi každodenního boje o holé přežití a nekonečné přetvářky ani absolutní poslušnost nikomu nezaručí, že se neocitne v pekle vězeňského dolu, odkud není návratu. Ale Pak Čun-do přežije. Přežije do chvíle, než se odhodlá získat lásku a zakusit pocit svobody… (Založil/a: chrispe)

mosem
  15. 8. 2015, 22:42
Po přečtení knihy se nemůžu ubránit pocitu že hlavní příčinou udělení Pulitzerovy ceny téhle knize byla aktuálnost jejího tématu. Nemohu se ani ubránit pocitu, že autor se až příliš snažil překonat "1984" v popisu totalitních praktik. Poněkud mně neseděl ani rozsah knihy, který bych nazval až užvaněností. Pro mne osobně po všech těch pozitivních recenzích (nebyly i ony vyvolány právě aktuálností tématu?) byla kniha trošku zklamáním. Ostatně, jak málo recenzí se věnuje literárním kvalitám, a jak mnoho z nich hodnotí faktografickou přednost knihy - ale ona to přece je (nebo má být) literatura, nikoliv literatura faktu. Nicméně, uznávám, že toto hodnocení je stejně subjektivní, jako to hodnocení recenzentů.
23.44
  20. 1. 2015, 20:02
Začátek se zdál trochu nudný, musela jsem se nutit. Ale děj postupně nabíral na intenzitě, plnil se informacemi...neuvěřitelné, perfektní...Popis života v diktatuře, vyjádření strachu, nepatří vám vlastní život... Kdyby byla jen polovina z toho pravda, je to šílené!
pallin
  30. 1. 2016, 9:22
Velmi barvitě vylíčená bezmoc obyvatelstva anonymí život, kde jméno není třeba - to si myslím, že autor dokázal v textu vystihnout velice přesně. Souhlasím s komentáři, že děj byl rozvláčnější, ale nenudil jsem se. Kniha se mi četla dobře a celkem utíkala. Ale depresivní duch ve smyslu 1984 a toho, že lidský život v totalitní diktatuře vlastně není nic, asi ne každý zkousne.
Ač se mi kniha líbila, trochu ne zklamal závěr, ke kterému kniha chtě nechtě směřovala a byl delší dobu, jak narýsovaný.