Originální název: The Last Juror

ISBN: 978-80-242-4766-3

Knižní klub (2015) 978-80-242-4766-3 400
Reader’s Digest Výběr (2005) 80-86880-16-8 575
Knižní klub (2005) 80-242-1450-4 400

Když do malého jižanského městečka Clantonu přišel roku 1970 mladý William Traynor, ještě netušil, že mu plánovaná krátká praxe v místních novinách změní život jednou provždy. Než se nadál, stal se majitelem novin a redaktorem, který se energicky zabral do případu znásilnění a vraždy mladé matky dvou dětí. Viník byl jasný, porota jej odsoudila, ale neshodla se na trestu smrti. Výsledkem tedy byly dva doživotní tresty. Zdálo se, že spravedlnosti bylo učiněno zadost.
Jenomže po několika letech Willie, jak mu v městečku všichni říkají, zjišťuje, že vrah má být podmínečně propuštěn na svobodu. A tomu už nedokáže zabránit ani svými ohnivými články. A pak zemře první z porotců...
Po smrti druhého porotce vypukne ve městě panika. Jenomže něco tady nehraje. Vrah zabíjí ty, kteří hlasovali proti rozsudku smrti. Kdo tedy vůbec vraždí?

lensha95
  14. 2. 2012, 19:40
Kniha se mi líbila, akorát mi vadí, že se to jmenuje poslední porotce, když o tom vraždění bylo posledních ani ne 100 stran...:(
Katniss
  25. 9. 2014, 18:15
Tuto knihu řadím k letnímu čtení, u něhož se člověk chce odreagovat. Z tohoto pohledu ji hodnotím výborně, napětí postupně roste, až k velkému finále a skutečnému vrahovi, kterého nicméně zcela jistě odhalíte již několik desítek stránek předem. Místy se autor věnuje charakteristice let sedmdesátých a rozvoji nákupních center, které postupně přeměňují podobu tradičních amerických měst. To je ale spíše výjimka, takže žádné hluboké myšlenky a vhled do tehdejší doby příliš nečekejte. Děj se točí především kolem postav. Dalo by se říci, že tento mini-thriller na předměstí je náhledem na to, jak funguje život (a drby) na malém městě. Do života obyvatel nevybíravě vkročí zločin a poskytne jim důvod existence na několik dalších let.
Slarque
  15. 6. 2014, 13:22
Navzdory názvu to opět není thriller z právnického prostředí, ale kronika běžného života v americkém jižanském městě v sedmdesátých letech dvacátého století (únor 1970 až červenec 1979). Soudní zápletka tam sice je (ostatně na název a informaci na záložce stačila), ale nezabírá moc prostoru.
quelhar
  13. 7. 2012, 23:14
Pro první setkání s Grishamem v psané podobě jsem si zřejmě nezvolil zrovna dobré dílo. Čekal jsem (podle pověsti autora a několika filmů podle jiných jeho knih) soudní drama nebo thriller a dostal jsem hodně rozvláčné povídání, kterému naprosto zoufale chybělo napětí a především jsem prakticky až do konce netušil, co má vlastně být hlavní zápletkou, zda to je soudní případ, nebo život mladíka novináře na maloměstě. Jak se ukázalo, blíž k realitě mělo to druhé a kniha tak pozvolným tempem doplula do konce, po kterém jsem zavřel knihu s pocitem, že jsem nedostal to, co jsem dostat chtěl. Takže zklamání, ovšem na autora nezanevřu a dám mu další šance.