Svět malé January

Svět malé January

Podtitul: Pád malého děvčátka do propasti šílenství a boj jejího otce za její záchranu.

Originální název: January First

Triton - 2014
ISBN: 978-80-7387-775-0

Triton (2014) 978-80-7387-775-0 296

Svět malé January je strhující, podmanivý a bolestný příběh o tom, jak se otec snaží pomoci své malé dceři najít místo v tomto světě navzdory její vážné duševní nemoci. Michael Schofield nás nechává nahlédnout do mysli dítěte, jež žije po většinu svého života v jiném světě se svými ,kamarády´, kteří existují jen v jeho hlavě. Janiin otec nás s sebou bere na cestu, která začíná jeho přesvědčením, že Jani je jen nedoceněný génius, a pokračuje přes pochopení, že něco skutečně není v pořádku, až po konečnou diagnózu schizofrenie. Michael a jeho žena se ale nevzdávají. Jejich oddanost a vytrvalost mohou být inspirací pro všechny. Janiin příběh velice ocení především rodiny s dětmi, jež trpí nějakou duševní chorobou - a vlastně všechny rodiny, které mají s dětmi jakékoli problémy. Kniha končí celkem optimisticky - Jani je lépe, ale my cítíme, že její boj nikdy neskončí." (Založil/a: Jamesová)

Brigitte
  18. 6. 2015, 19:46
Svět, který si většina lidí nedokáže vůbec představit. Malá January je diagnostikována jako schizofrenička. Co to pro tak malé dítě znamená? Uzavřený svět plný bolesti, samoty a smutku? Dítě s vysokou inteligencí. Přes nástrahy nemoci, má obrovskou výhodu, rodiče, kteří za ni bojují na všech frontách. Postaví se jejím náladám, chování i agresivitě. Aby přežili, naučili se žít pouze přítomností. Knihu uzavírá tatínek těmito slovy: "Já ani v krásné dny nedoufám. Každý den nám Janiina nemoc tak či onak připomene, že tady pořád je. Každý den se ale najde i pár okamžiků, kdy vidím, jak se Jani usmívá. To jsou chvíle, kdy cítím naději a kdy jsem smířený s budoucností, ať už nás čeká cokoliv. To jsou okamžiky pro které žiju.