Prolegomena k filosofii současnosti

Prolegomena k filosofii současnosti Originální název: Prolegomena k filosofii současnosti
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Filosofia - 2008
ISBN: 978-80-7007-270-7

Filosofia (2008) 978-80-7007-270-7 200

Kniha se zaměřuje na základní krizové body postmoderní současnosti (ekologickou krizi, omezování demokracie, rozklad subjektu) a chápe je jako impulzy k obnově (materialistické) filosofie. Autor se věnuje Marxovi, Adornovi a Kosíkovi, aby ukázal jejich význam pro pochopení dnešní situace. Seznamuje nás zároveň se současnou levicovou filosofií – s Jamesonem, Mouffovou, Žižkem, ale také se Sorosovou kritikou neoliberálního kapitalismu. Postmodernismus autor vykresluje jako hegemonickou kulturu s mnoha paradoxy: Nevytváří postmodernismus se svou skepsí a nihilismem nakonec půdu fundamentalismu? Není právě proto zapotřebí oživit perspektivu jiného světa, jak to naznačuje pozdní Derrida? (Založil/a: Jan.S.Harold)

Jan.S.Harold
  2. 6. 2014, 2:08
Není to špatné, ale jazykově je to trochu nezralé a hlavně k ukousání nudné. Dobré pro přehled, ale kdyby to mělo být moje první setkání s marxismem, bylo by i posledním.