Originální název: A Time to Kill

ISBN: 978-80-242-4722-9

Knižní klub (2015) 978-80-242-4722-9 624
Knižní klub (2005) 80-242-1462-8 624
Knižní klub (1994) 80-7176-029-3 543

Grishamova prvotina ...a je čas zabíjet z roku 1989 sice po svém zveřejnění nedosáhla tak fenomenálního komerčního úspěchu jako spisovatelovy pozdější knihy, mnozí však tvrdí, že jde o jeden z autorových nejlepších románů. Zavádí nás do malého městečka na americkém jihu, kde dojde ke znásilnění desetileté holčičky. Její otec bere spravedlnost do svých rukou a oba pachatele zastřelí. Soudní proces, který následuje, rozvíří klidnou hladinu života v městečku, probudí staré zášti a rozdělí obyvatele na dva protichůdné tábory.

janeicka
  22. 5. 2014, 8:08
Má první kniha od Johna Grishama, kterou jsem si zvolila díky dobrému filmovému zpracování, které mohu rovněž doporučit. Kniha je opravdu objemnější, ale tím je taky více popsáno prostředí amerického jihu a všechny postavy. Děj se odehrává na konci 80. let v minulého století, ale i tak mne velmi překvapilo, že ještě v této době se svolával Ku-klux-klan a docházelo k velkým rasovým bouřím. Hodně dobře tu byl popsán konflikt mezi bílým a černým obyvatelstvem ve městě, stejně jako morální dilema ohledně odsouzení člověka, který chladnokrevně zavraždil pachatele brutálního znásilnění své malé dcerky. Sice od začátku schvalujete jeho jednání, ale kdyby vzal každý člověk pomstu do svých rukou, kde bychom asi skončili?
Adam Walder
  12. 2. 2011, 19:20
Kniha mě zaujala svou tloušťkou a námětem, ale po přečtení (a už během něj) docela zklamala. Zcela očekávatelný vývoj, zcela v plné nahotě vyobrazený "stupidní" americký právní systém. Po přečtení téhle knížky jsem si uvědomil, že právník zastupující černocha obviněného z vražd u soudu defacto ani jednou nepužil žádnou právní konstrukci, žádné právní vědomosti, žádné zákony..zcela poplatně trendu se soustředí na výběr porotců a během samotného procesu se snaží typickými klišovanými obraty prokázat, že jeho klient je de facto nevinný. Je vidět, že tohle je Grishamova prvotina, napsal po té mnoho lepších knih.
Hedgehog
  16. 9. 2013, 21:30
Výborný román postavený na rasové otázce a rovnoprávnosti bílých a černých. Kniha je asi delší, než by mohla být, přesto není nudná. I když čekáte, že příběh skončí dobře, Grisham vám několikrát dokáže nasadit červíka do hlavy. A když se nad tím zamyslíte, je dobře, že by měl být osvobozen muž, jenž zastřelil jiného člověka?
luksky
  8. 3. 2016, 23:04
K této knize sem se dostal až díky filmu, o kterém sem nevěděl, že je podle knihy :-) Příběh v knize je místy zdlouhavý, filmová podoba je lepší, což většinou mám raději knihy...ale na obranu knihy, přečetl sem i rychle, bavila mě :-)
sépie
  4. 12. 2013, 13:54
Od počátku jsem přemýšlela, jak bych se na místě porotce rozhodovala.Pak jsem přemýšlela jako obhájce, a pak jako žalobce ....no ....těžké rozhodování.