Podivuhodné křivky, počítání králíků a jiná matematická dobrodružství

Podivuhodné křivky, počítání králíků a jiná matematická dobrodružství
Originální název: Strange Curves, Counting Rabbits, and Other Mathematical Exporations
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Dokořán - 2011
ISBN: 978-80-7363-289-2

Dokořán (2011) 978-80-7363-289-2 232
Argo (2011) 978-80-257-0482-0 232

Jak nám může matematika pomoci při posílání zpráv nekvalitním kanálem? Odkud se bere zvonovitý tvar křivky normálního rozdělení? Co vše lze najít na zlatém řezu a Fibonacciho posloupnostech? Lze plochu čtverce vyplnit jedinou křivkou? Zkušený popularizátor a profesor matematiky Keith Ball nám v této půvabné knížce předvádí, co můžeme s pomocí čisté matematiky vykouzlit z běžných, na první pohled jednoduchých úloh.
Kniha je rozdělena na deset kapitol, které se zabývají problémy z různých oborů. Každá začíná představením problému a úvodem do jeho historie a souvislostí s dalšími oblastmi. Po několika stránkách však nepřipravený čtenář začne žasnout, s čím vším může původně prostý problém souviset a kam ho umí síla matematické abstrakce dovést. Součástí každé kapitoly je kolem desítky řešených úloh pro čtenáře. Pro plné porozumění textu je vhodné mít znalosti na úrovni základního kursu diferenciálního a integrálního počtu, většina knihy však potěší i čtenáře bez těchto znalostí. (Založil/a: Amaya Tomanová)

Keith Ball Keith Ball
*1960