Zabila jsem naše kočky, drahá

Zabila jsem naše kočky, drahá Originální název: Kochanie, zabiłam nasze koty
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-207-1551-7

Odeon (2014) 978-80-207-1551-7 160

Po deseti letech od svého debutu (Červená a bílá, č. 2004) vydává Masłowská nový román, jazykově vyzrálý, učesanější, bez vulgarizmů. Ty zde ovšem nahrazují neotřelá slovní spojení a košaté metafory, jako by se čtenář neocital v prostoru amerického velkoměsta, prázdných frází a pustého nitra hlavní hrdinky Farah, ale v bohatém světě fantazie hrdinů Bruna Schulze. Jako by si příběh vyprávěný kýmsi shora – který vše zná a ví a dokáže to sarkasticky a nekompromisně okomentovat – žil svůj vlastní život i mezi řádky textu. Nebo jako kostlivec číhal ve skříni čtenářových fobií a každodenních činností: holením nohou počínaje a nákupy v obchodních centrech konče. Na stránkách knihy se odvíjí velmi prostý příběh: na počátku není slovo, ale dvě kamarádky před třicítkou, Farah a Joanne, které mají svůj mikrosvět vyplněný nakupováním, sledováním nejnovějších trendů či TV seriálů a časopisu Yogalife. Heslem jejich života je Smrt mužům! Zabila jsem naše kočky, drahá je kalorický, lingvistický hamburger z mekáče. Postmoderní románová ásana mezi Deníky Bridget Jonesové, texty Woody Allena a reklamními letáky či články z časopisů o zdraví. Masłowská se nepřestává vysmívat stereotypům, jež nám diktují módní firmy, nadnárodní řetězce, samozvaní guruové a média… (Založil/a: Kůstka)

Dorota Masłowska Dorota Masłowska
*03.07.1983

alča87
  10. 4. 2016, 9:28
Zajímavě napsaná kniha, sice chápu, co tím chtěla autorka říct, ale na mě to už bylo moc. Až moc velká šílenost. Hodnocení vlastně dávám za myšlenku. Autorka dnešní dobu skvěle vystihla. Bohužel i já jsem se tam trochu viděla.
Velice ale obdivuji překladatelku, která si se zvláštnostmi v jazyce skvěle poradila.
teite
  8. 6. 2015, 19:20
Dlouho jsem zvažovala, zda se do knihy pustit, jednak jsem četla Červenou a bílou a opravdu mě nenadchla, jednak anotace mi připadala dost zběsilá. Nakonec jsem po ní ale sáhla a nelituji - první polovina se mi líbila opravdu hodně, druhá už dle mého zase místy dost zbytečně ulétávala do různých jazykových či stylistických zbytečností, ale i tak stojí za přečtení.
kamie
  19. 12. 2014, 8:46
Svazuje mě pouhých pět hvězd :) Dala bych 70%
Moje první kniha od Maslowské, jsem zvědavá především na opěvovaný debut Červená a bíla. Nemám tedy s čím srovnávat, ale o knize se píše, že je stylově umírněnější a do centra dění se tak namísto jazykových experimentů dostává spíš syžet a fabule.
Je skvělé, jakým způsobem se vypravěčce daří vyobrazit odcizení dvou dříve blízkých lidí. Nenapravitelnost a zášť tohoto odcizení. První část pro mě byla opravdu působivá, jazykově i kompozičně. Ke konci se ale všechno na můj vkus až moc tříští.