Tušili světelné záplavy

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Cherm - 2001
ISBN: 80-86370-05-4

Cherm (2001) 80-86370-05-4 320

Když Otokar Březina za časů České moderny pojmenoval jeden skrytý fenomén tehdejšího duchovního života slovy "tušení světelných záplav", snad ani nedomýšlel, do jaké míry naléhavé přemítání o absolutnu ve světě pozemském i nadpozemském vtisklo svou pečeť mnoha jeho uměleckým souputníkům. Ivan O. Štampach se nyní v knize esejistických rozprav vrací k osobnostem jako František Bílek, Ladislav Klíma, František Drtikol, aby při četbě jejich známých nebo zapomenutých děl rozpoznal, že také tito spolutvůrci naší moderní kultury "tušili světelné záplavy". Usilovali o patřičnou míru duchovna v umění a v tomto hledání byli ještě analytičtější než ve "světské" rovině svého díla. Ve vnitřním prožitku světla totiž spatřovali možnost i fakt vyšší duchovní iluminace. Ta podle Štampacha tvoří přirozený vrchol uměleckého prozření, k němuž sice tvůrce směřovat nemusí, ale vykročit k němu může - a tváří v tvář vidině světla ve svém životě by asi měl. (Založil/a: Jan.S.Harold)