Moje záznamy ze světové války 1914–1918

Moje záznamy ze světové války 1914–1918

Podtitul: Strhující vzpomínky českého vojáka z východní fronty v Bukovině – z území dnešního Rumunska a Ukrajiny

Originální název: Moje záznamy ze světové války 1914–1918
Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Nakladatelství Zdeněk Bauer | NZB - 2014
ISBN: 978-80-904272-8-0

Nakladatelství Zdeněk Bauer | NZB (2014) 978-80-904272-8-0 159

Strhující vyprávění českého vojáka, který během první světové války (1914–1918) bojoval za Rakousko-Uhersko na východní frontě v Bukovině (v hlubokých lesích dnešního Rumunska a na západě Ukrajiny). Čtivým a hluboce lidským způsobem popisuje svou nechuť jít do války, když doma musel zanechat svou rodinu. Barvitě líčí všední peripetie řadového vojáka při budování zákopů v Dolním Rakousku a vtipně glosuje okamžiky, když si s kamarády krátili dlouhou chvíli. Pak se čtenář spolu s vypravěčem dostává z poklidného týlu do prvních frontových linií. Humorně laděné kapitoly vystřídá napětí a sugestivní popis válečných akcí v okolí města Černovice. Všude kolem bouchají mohutná děla, létají šrapnely a hvízdají kulky. Každou noc je obloha osvětlována září explodujících granátů. Pak ruská armáda získává převahu. Čtenář téměř nedýchá, když sleduje popis štvanice, při níž autor knihy se zbytkem armády skoro týden prchají desítky kilometrů, aby ruské pronásledovatele setřásli. Děj knihy se přemisťuje do zalesněných kopců romantických Karpat, kde probíhá klasická poziční válka. To je Rodna, Cârlibaba, Vatra Dornei a další místa ukrytá v kopcích severního Rumunska. Prožijte tuto strastiplnou a napínavou cestu společně s jejím autorem. (Založil/a: Kůstka)