Vybrané stati II.

Vybrané stati II.

Podtitul: Mytologický proces / Prvobytné pohanství

Originální název: Vybrané stati II.
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Refugium - 2007
ISBN: 978-80-86715-92-6

Refugium (2007) 978-80-86715-92-6 146

Když se zajímáme o myšlenky a tyto myšlenky jsou něčím významným, pak bychom se měli zajímat o jejich dějiny, protože myšlenky nejsou monády, které žijí v prázdném prostoru. Solovjov ve svých religionistických studiích Jak probíhal mytologický proces ve starověkém pohanství a Prvobytné pohanství, jeho živé a mrtvé pozůstatky nabízí současnému čtenáři klíč k porozumění náboženské zkušenosti. Mystické východisko, které mu otevírá cestu ke světovým náboženstvím, jde ruku v ruce s jeho typickou snahou vstoupit do světa argumentace, která je diskurzem přísně vědeckým. (Založil/a: Jan.S.Harold)

Jan.S.Harold
  17. 9. 2014, 12:18
Ach jo... Od první chvíle jsem byl rád, že Refugium vydává klenoty východní křesťanské filosofie, ale chyba lávky... Ta anticena za Berďajeva byla oprávněná, ale tohle je taky děsivá prasárna. Proč nemůže poměrně hutný filosofický text překládat alespoň někdo se středoškolským vzděláním? Nebo aby alespoň uměl vyskloňovat jméno. Vždyť toho nemusíme chtít moc... A když už je překladatel debil, proč to po něm aspoň někdo nepřečte...... Jinak je tohle soubor dvou docela zásadních studií k vymezení pojmu "pohanství" v křesťanském myšlení, které je nyní zpochybňováno v rámci nové komparatistické teorie (např. díky dílu belgického badatele S. N. Bálagangádhary) a fakt by bylo dobrý, kdyby tyhle základní texty byly přístupné českému čtenáři v příčetném překladu... My jsme fakt už národ bez kultury...