Srub

Originální název: Caribou Island

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1133-0

Argo (2014) 978-80-257-1133-0 263

Gary si konečně plní dávný sen: na ostrově v aljašském jezeře začne budovat srub a se svou ženou Irene se v něm chce natrvalo usadit. Když však Irene vidí, že manžel pracuje čistě instiktivně a bez jakéhokoliv plánu a že stavba nedrží příliš pohromadě, začne o celém podniku pochybovat. Jejich dcera Rhoda se je snaží od přestěhování na ostrov odradit, ale odhodlaného a nekomunikujícího otce zviklat nedokáže. Rodiče tedy opouštějí dům na pevnině a se skrovnými zásobami a lukem vyrážejí k neobydlenému ostrovu. (Založil/a: TeJoUsHeK)

David Vann David Vann
*??.??.1966

borntolive
  23. 2. 2015, 0:50
Opět vynikající David Vann s jeho surovým světem. Ač mě vztah otce a syna z Ostrova Sukkwan zasáhl silněji, zvláště na poslední stránky Srubu se jen tak zapomenout nedá. Ve vztahu manželů jsem si nebyla vždycky 100% jistá, čí psychika je narušená (víc). Silně jsem cítila ten vnitřní rozpor mezi opravdovým prožíváním a ovládaným chováním, které snad mělo ochránit sebe i druhé před pravdou, a které se tak těžko zachová v emočně přepjaté chvíli. I když se mohlo zdát, že děj sklouzával do spíše ženského tématu řešícího vztahy mezi mužem a ženou, Vann to celé tak zacyklil, že ze Srubu vzniklo další vydařené psychologické dílo.
A když se zamýšlím nad tím, že Vannova tvorba je jeho (psycho)terapií, běhá mně mráz po zádech.
teite
  10. 12. 2015, 16:12
Vynikající kniha, z níž mrazí ani ne tak proto, že se odehrává v drsném aljašském podzimu, spíše pro brilantní popis toho, jak může deprese či dlouhotrvající bolest opravdu dovést člověka k šílenství. Každá z postav si nese své břímě, každá je nějak narušená, a přitom jsou všechny uvěřitelné a člověk si dovede představit, že totéž se odehraje jemu, potažmo raději někomu jinému...
mosem
  19. 12. 2014, 23:55
Na rozdíl od Kamila mně připadal Ostrov Sukkwan "o stupínek výš". Měl větší napětí, spád, byl mnohem překvapivější a méně předvídatelnější. Odcizení manželé, dcera v ne právě ideálním manželství, problémový bratr, nic co by šokovalo, co by se zvlášť vymykalo stovkám a tisícům příběhů které jsou kolem nás. Jakoby se autor snažil ukázat, že vlastně naše příběhy nejsou až tak odlišné od těch románových. Po přečtení Ostrova Sukkwan jsem si od knihy sliboval víc. Není to sice propadák, ale přesto - není to kniha, po které bych měl touhu sáhnout znovu.
kamil
  23. 10. 2014, 16:05
Další román z prostředí Aljašky, kde nás depresivní mlhou opět zajme a naprosto zaujme, David Vann. Po románu Ostrov Sukkwan nás pohostí pořádnou dávkou vyšumělých vztahů, krizí, utíkání od odpovědnosti, drama v drsné přírodě a ukázku, když lidé vzájemně neumí naslouchat. Myslím, že Srub je ještě o stupínek výše, než předchozí kniha, protože poskytuje čtenáři větší záběr na vícero generací a ještě větší hloubku, na upadání do hloubek samoty a deprese, či do uzavírání se sebe sama.
Vynikající kniha, snadno čtivá, až téměř na sobě cítíte, že jste pořádně promoklí či zmrzlí až na kost.