Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Zrnko pravdy

83%
4 14
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Zrnko pravdy Originální název: Ziarno prawdy
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Nejnovější vydání:
Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-710-2
Počet stránek: 400
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 19x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 29x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 3x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Host (2014) 978-80-7294-710-2 400

Zrnko pravdy je ukázkou poctivé detektivní literatury se skvěle zpracovanou zápletkou a znamenitě vykreslenými postavami. Má však navíc jedno výrazné plus — a to vnímavý popis nádherného města plného tajemství. Jestli se někdy vydám do Sandoměře, pak jedině s Miłoszewského knihou namísto průvodce. Zdzisław Pietrasik, Polityka

Jsou mrazivé Velikonoce roku 2009. Prokurátor Teodor Szacki opustil po milostném románku svou rodinu — manželku a dospívající dceru Helenku — a spolu s nimi i pozici uznávaného vyšetřovatele varšavské prokuratury.

Čerstvě rozvedený Szacki byl na vlastní žádost přeložen do Sandoměře, malebného městečka v jihovýchodní části Polska, která v minulosti nechvalně proslula antisemitskými pogromy a nesmiřitelnými vztahy mezi polskými a židovskými sousedy. U bývalé synagogy je nalezeno tělo nahé ženy s proříznutým hrdlem. Szacki coby jediný místní prokurátor, který není s rodinou oběti nijak spojen, dostane za úkol vraždu vyšetřit. Přestože doma ve Varšavě byl uznávaným odborníkem a profesionálem, v novém prostředí si takové postavení musí teprve vydobýt.
Pro Szackého, který si po pár měsících na maloměstě uvědomuje, že jeho odchod z Varšavy byl osudovou chybou, se případ stává také šancí, jak skoncovat s pocitem osamělosti a prázdnoty, který ho v novém působišti, navzdory milostným dobrodružstvím, pronásleduje. Poznává, že i na počátku 21. století mohou ožívat dávné zločiny a antisemitské stereotypy, obzvláště pak legendy o krvežíznivých Židech a jejich křesťanských obětech. Houževnatý prokurátor se usilovně snaží dopídit „zrnka pravdy“, jež leží ukryto na dně spletitých vztahů mezi obyvateli města… (Založil/a: samara)

(více)  
Zygmunt Miłoszewski Zygmunt Miłoszewski
*08.05.1976

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Martin Klíma
80% 80% 80% 80% 80%
  2. 3. 2016, 9:46
Kdo má něco proti nám?

Rozhodně se autorovi musí nechat, že si dokáže vybrat mnohdy kontroverzní, ale o to zajímavější témata o kterých bude psát. Svým způsobem tak právě tématem antisemitismu prolíná přítomnost s minulostí. Určitě je to zajímavé. V knize nechybí notná dávká ironie a typický autorův humor. Velmi kvituju i to, že Miloszewski si nenasazuje růžové brýle a o vše napíše pěkně natvrdo. Dále nechybí i zajímavé uvedení kapitol (soupis událostí ze světa, Polska a Sadoměře z daného dne). K rozsahu lze napsat, že se jedná opět o klasiku (400 stran). Nové postavy v příběhu zaujmou a hlavně mají své místo a neobjevují se jen tak nazdařbůh. Kniha jako taková, pak není jen pouhou detektivkou, ale hlavně sondou do duší Poláků a možná hledá i odpověď na to kde se v multikulturním Polsku vzalo tolik rasové nesnášenlivosti a nebo jsou tyto projevy u nich jen skryté a postupně vyplouvají na povrch? Netroufám si na to odpovědět. Na to si asi musí udělat obrázek každý sám. Rozhodně však mohu potvrdit ,že se opět jedná o zajímavé čtivo, které hodnotím 75%.
dejw
100% 100% 100% 100% 100%
  14. 11. 2014, 17:50
Skvělá detektivka, nechybí napětí a způsob vraždění je poněkud neobvyklý. Autor se nevyhýbá citlivým otázkám, které řeší Poláci, jako vztah k církvi nebo k Židům. Výhrady mám pouze k překladatelce, mj. se mi nelíbilo používání polských zdrobnělin jmen (např. Baška, Vojtek, Gřešek místo Báry, Vojty, Grega). Chyběly mi také vysvětlivky k polským známým osobnostem (např. herec Artur Zmijewski) a institucím (např. název pro polskou zdravotní pojišťovnu). Čtenář, který nezná polské reálie, může mít problém pochopit všechny souvislosti.
Beky
100% 100% 100% 100% 100%
  11. 11. 2016, 19:11
Kniha byla skvělá a výborně se četla. Polsko je za humny ale o židovských pověrách a mýtech jsem neměla tušení. Humor a satirický nadhled v kontrastu s reálným pohledem Szackého mi byl velmi blízký, pobavila jsem se.