Utěšitelky

Utěšitelky

Brána - 2014
ISBN: 978-80-7243-701-6

Brána (2014) 978-80-7243-701-6 320

Hlavní hrdinka románu Meian sdílí osud statisíců čínských dívek, které Japonci po roce 1937, po okupaci Číny, zavřeli do bordelů a donutili je poskytovat sexuální služby japonským vojákům. Meian se nakonec podaří utéct, ale nemá se kam vrátit. Její vlastní rodina ji zavrhne. Po válce zažaluje spolu s ostatními ženami japonskou vládu, aby se konečně všechny domohly spravedlnosti. (Založil/a: chrispe)

Ducii
  27. 10. 2014, 9:15
Na začátku jsem se nemohla úplně začíst a říkala jsem si "fajn, aspoň si to hezky rozložím kapitolka na den nebo tak nějak".. jenže pak jsem se začetla a nemohla jsem se odtrhnout. Začala jsem to číst večer a spát jsem šla někdy hluboko v noci.. Je to velmi silný příběh. Ten konec se asi dal čekat...
Gallienus
  5. 11. 2016, 12:52
Tato kniha se mi velmi těžko hodnotí, jistě je to román a nikoliv literatura faktu, přesto ta jednostrannost pohledu na tehdejší události je až zarážející. Schéma v knize je jasně nalinkované - Číňané jsou za války oběti - alespoň většinou), Japonci viníci všeho zla (krom jedné vyjímky). Události ohledně masakru v Nankingu (o vyvraždění stovek japonských civilistů Číňany, která bude události předcházet se zde autorka slovem nezmíní...) a následné hlavní téma knihy - oběti žen z rukou císařské armády, jsou popsány pouze pohledem Číňanů a vybírány jsou jen fakta, které se autorce hodí. Nejraději bych knihu ohodnotil jako odpad, to však nemůžu, protože se těm ženám to příkoří skutečně stalo.
Jestli má však nějaká kniha přispět k usmíření mezi Čínou a Japonskem, tak tato to rozhodně nebude. V Číňanech bude vyvolávat pouze pocit obětí, bez jakékoliv sebereflexe (nebo jen minimální) a Japonce pak její jednostrannost a tendenčnost nutit bagatelizovat zločiny císařských vojsk na kontinentě. Obojí je bohužel špatně.
olla
  18. 5. 2015, 21:49
Tohle byla otřesná kniha, otřesnější o to víc, že pravdivá. Myslela jsem si, že zvěrstva popsaná ve Feltonově Japonském gestapu nelze již předčit - kniha Utěšitelky mě přesvědčila o opaku. Co asi musely prožívat ty čínské či korejské holčičky a ženy, které lstí nebo násilím dopravili do japonských vojenských bordelů a denně na ně pouštěli hordy zdivočelých vojáků (na jednu dívku až 29 denně!), jaká otřesná násilí, mučení a trýznění musely zažívat, to si snad nikdo z nás v dnešní době nedovede ani představit. Mnohé oběti tyto útrapy japonských mučitelů nepřežily a ty co ano, byly po skončení války nadosmrti zmrzačeny na těle i na duši. Navíc o svém utrpení nemohly ani mluvit, v konfuciánské Číně totiž platilo, že zneuctěná žena se má sama zabít a pokud to neudělá, tak ji rodina odvrhne.Tím víc mě nadzvedl ne tak starý výrok ósackého starosty, že utěšitelské stanice (jak Japonci jemně tyto strašně bordely nazývali), byly za války nutností, protože hrdinní japonští vojáci přece potřebovali sexuální vybití a rozptýlení, když kolem nich na bojištích lítaly kulky.,.. no hnus. Těžko říci, zda použití atomu bylo správné či ne....
Saf123
  8. 6. 2015, 11:34
Opravdu jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do rukou. Uchvátila mě svým pravdivým dějem o kterém jsem ani neměla potuchy, že se kdy něco takového dělo. Tím více mě naštvalo to, že se nikdy nedostavila spravedlnost. Ženy a mnohdy i velmi mladé dívky trpěly jenom díky tomu, že bohužel naletěly na různé praktiky, které je měly jen a pouze nahnat do "utěšitelských" stanic. Opravdu lituji ženy, které přežily a musí až do smrti žít s tím, jak s nimi byly zacházeno. A obdivuji je, že se nebály říci svůj příběh veřejně.
Ivana Sobotková
  25. 9. 2016, 9:58
No je to pravdivý příběh,o němž se v Číně a Japonsku až do nějaké doby vůbec nesmělo mluvit.Autorka zde popisuje život několika přeživších utěšitelek,které o svém životě chtěly vyprávět.Jinak musím říct,že jsou to velice emotivní příběhy a lituji tyhle ženy,co vše si museli v době druhé světové války prožít,jak se jim poté špatně vracelo do života,jak je rodiny odvrhly za to co dělali nedobrovolně,a poté i čínská náboženství,která vlastně z žen dělala majetek manžela no co si o tom myslet že.... Čínské dějiny vůbec neznám,ale jsem ráda,že jsem si zase něco nového pro mě naprosto neznámého a tím si historii Číny rozšířit,že jsem si mohla přečíst..
Dašenek
  22. 9. 2016, 12:19
Knížku jsem doslova zhltala, šílené co jsou lidi schopni a je jedno v které zemi se to odehrává. Jakmile dostanou moc do svých rukou, tak jdou zábrany stranou a dělají hrozná zvěrstva, jako by byli smyslů zbaveni. Je mi strašně líto těch všech žen a dětí, kteří se dostali do spárů těch zrůd. Ti kteří toto páchají, by si měli uvědomit, že by to taky mohla být jejich žena, anebo dcera. Byla jsem při čtení této knihy dojatá vytrvalostí těchto nebohých žen a dívek, které se nechtěly vzdát i když byla jen malá naděje. A je mi líto, že je na ně pohlíženo v jejich vlastní rodině a také zemi jako na vyvrhele..... velmi smutné.