Neolitický těžební a zpracovatelský areál ve Velkých Hamrech II.

Neolitický těžební a zpracovatelský areál ve Velkých Hamrech II. Originální název: Neolitický těžební a zpracovatelský areál ve Velkých Hamrech II.
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-87416-14-3

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-87416-14-3

Dostává se Vám do rukou druhý svazek Pojizerských archeologických studii. Navazujeme v ní na první svazek vydáný v loňské roce (2012) věnovaný neolitické těžební a zpracovatelské lokalitě Velké Hamry I. Tentokrát jsme se posunuli o něco dále k západu a věnujeme se hlavně lokalitě ležící na protějším svazu údolí Kamenice - Velkým Hamrům II. Ta je svým rozsahem středně velká a tvoří jakýsi předěl mezi obřím neolitickým areálem na Jistebsku a malými lokalitami, jako jsou Velké Hamry I.

Novou řadu, kterou jsme prvním dílem loni založili a kterou se nám snad podaří dále rozvíjet, věnujeme primárně publikaci materiálu a situací, tedy archeologickému řemeslu v jeho nejzákladnější formě. Je to s vědomím toho, že takto materiálově a zároveň úzce na jednu lokalitu zaměřené práce nutně musí rezignovat na všeobjímající závěry "velké vědy". Je to proto, že publikace základního materiálu je prvopočátek veškerého archeologického bádání. Bez ní není možné stavět onu složitou interpretační základnu (ač se o to mnohý archeolog snaží). Dobře udělané materiálové práce jsou aktuální dlouhodobě a mohou poskytovat nenahraditelné informace i po desítkách let. Naopak interpretační práce nezaložené na dobré znalosti materiálu jsou nutně odsouzeny k zastarání již okamžikem jejich vydání.

V dalších dvou dílech řady se chceme zaměřit na záchranné výzkumy, které proběhly na Jistebsku mezi léty 2002 až 2013 a na publikaci klíčové stratigrafie pod převisem zvaným Kristova jeskyně. Doufám, že laskavý čtenář nalezne na následujících řádkách to, co hledá a co mu pomůže v orientaci v problematice neolitické těžby v Jizerských hrách. (Založil/a: Jamesová)