Porota

Knižní klub (2014) 978-80-242-4397-9 448
Knižní klub (2003) 80-242-1103-3 448
Euromedia Group (1999) 80-242-0058-9 446
Knižní klub (1997) 80-7176-550-3 446

U soudního dvora v Biloxi ve státě Mississippi se chystá projednávání neobvyklého případu - pozůstalí po osobách zemřelých na následky kouření žalují o náhradu škody finančně nesmírně silnou společnost vyrábějící tabákové produkty. Jejich stranu právně zastupuje neméně silná a vlivná organizace, která se hlavně opírá o veřejné mínění a ohání se vysoce humánními a morálními pohnutkami, ale přitom jedná pouze ve vlastním komerčním zájmu. Rozehrává se případ plný intrik, zneužívání zákonů a korupce. Žalující i žalovaná strana vytvářejí početné štáby nejlepších právníků, odborných poradců a organizátorů, kteří za astronomicky vysoké honoráře vypracují jedinou taktiku - soustředí se na soudní porotu ve snaze zajistit, samozřejmě podle naprosto odlišných hledisek obou soupeřících stran, její rádoby optimální složení. Pracovní štáby připravují soudní proces pečlivě několik let, vždyť v sázce jsou desítky milionů dolarů. S důslednou vytrvalostí a důmyslnými metodami zcela nezákonně prověřují navržené členy poroty, bez ustání je sledují a zjišťují jejich postoj k případu. Celá tato složitá, nákladná i riskantní příprava však vyznívá naplano, během procesu začne totiž porota jednat proti všemu očekávání...

V roce 2003 vznikl podle Grishamova románu film s Dustinem Hoffamanem, Rachel Weiszovou, Johnem Cusackem a Genem Hackmanem v hlavních rolích.

scajo
  29. 5. 2015, 17:38
Od Grishama už jsem toho přečetl poměrně dost a všímám si, že zdaleka nejlepší formu měl v 90. letech, tedy při svých raných románech. Porota z roku 1996 je toho jasným důkazem. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co autor napsal, a ani k tomu nepotřebuje spád. Spletitý příběh o soudním procesu s tabákovým gigantem plyne celkem pomalu, ale díky zákulisním intrikám a docela drsným ukázkám toho, jak takové procesy vlastně chodí a kdo v nich tahá za nitky, jde o důmyslný román, který si nic jiného než plné hodnocení nezaslouží. Zvlášť když napětí vydrží až úplně do konce.
Ailees
  15. 8. 2012, 21:44
Porota je první Grishamova kniha, kterou jsem četla - a jsem z ní stále naprosto nadšená. Zaujala mě poměrně absurdní zápletka: žaloba tabákové společnosti za poškození zdraví kouřením s následkem smrti (i když ve Spojených státech je možné prostě vše...). Příběh je spletitý, plný intrik, sledování, úplatků - to vše popsané s obrovským potenciálem vtáhnout čtenáře do děje. Velice mě to bavilo :) O to víc mě mrzí, že Advokáta chudých jsem už dočíst nedokázala a se strachem z dalšího zklamání se zatím vyhýbám i dalším Grishamovým titulům. I když oblast práva není právě můj šálek čaje :)