Originální název: Krabice živých

Československý spisovatel - 1985

Československý spisovatel (1985) 448
Československý spisovatel (1959)
Československý spisovatel (1956) 430

Příběh knihy se odehrává v listopadu 1944 ve fiktivním pracovním lágru Gigling 3, jenž je pobočkou proslulého nacistického koncentračního tábora Dachau. Autor pravdivě popisuje život, chování a vztahy vězňů s dozorci pod tíhou této doby, kdy už je o osudu války rozhodnuto. Norbert Frýd vycházel z vlastních zkušeností, když byl také během války sám vězněn v Terezíně, Osvětimi a Kauferingu - podtábora Dachau.
Název knihy je odvozen od krabice (kartotéky) se jmény vězňů, ze které jsou vyndávány lístečky těch co zemřou = krabice živých. (Založil/a: Clairvoyant)

s-reader
  21. 6. 2010, 10:06
Krabici živých jsem četl už dávno. V té době jsem už Norberta Frýda jako spisovatele vnímal a měl jsem k jeho knihám dobrý vztah, odrazilo se to i na mém hodnocení jeho Krabice živých. Pravda je, že jsem snad poprvé v této knize pochopil princip vězení (v tomto případě koncentračního tábora): největší peklo ve vězení nedělají věznitelé, dělají si ho vězni sami mezi sebou. Věznitelé pro něj jen vytvářejí podmínky.
Ariko
  13. 9. 2014, 0:05
Kniha pro mě byla velmi čtivá, i když mnohdy také velmi morbidní, ale v tomto případě je to jistě nutné zlo. Nelze asi popisovat život v koncentračním táboře bez násilí a krutosti. Velmi silné, když si představíte, že to není smyšlenka, ale ne až tak dávná minulost.
Keatin
  22. 2. 2012, 11:26
Norbert Frýd tuhle knihu napsal famózně. Přečetla jsem ji jedním dechem a ačkoliv jsem přečetla již mnoho knih s tematikou koncentračních táborů ...tato je bezkonkurenčně ta nejlepší. Myšlenka "krabice živých" je mrazivá.
xerdsfsd
  17. 5. 2014, 8:11
já považuju knihu za mimořádnou, autor dovedl literárně zpracovat i své vlastní příšerné prožitky. Strašné je pomyšlení, že obecný soucit, lidskost, porozumění nemají v takových situacích místo a nastupuje racionalita - jsi dost zdráv a můžeš pro přežití ostatních dost udělat -. šup do krabice živých, jsi nemocen a bez možností . ven z ní.asi to jinak nešlo, ale je to mrazivé
banan
  31. 7. 2013, 0:38
vyborna kniha, musim doporucit.. dobre psana a ctiva, me druhe dilo o svedectvi o koncentracnich taborech a zivotech v nich .. silne
Clairvoyant
  1. 5. 2010, 12:02
Kniha se velmi dobře čte, a to že je založená na skutečných zážitcích její význam jen umocňuje. Škoda jen velkého výskytu “soudruhů“, ale v té době na to snad měli ještě právo...

"Přišel jsem totiž na to, že člověka můžeš posadit do ráje, a on bude tak dlouho nadávat, dokud nebude nablízku někdo, kdo je na tom mnohem hůř. Rozumíte? Mít hodně nebo skoro nic, to samo o sobě nerozhoduje. Všecko dostává smysl teprve poměru k něčemu jinému - ale to už dávno znáte..."
"Zvedal se křik, nářek a ten strašný mečivý pláč zesláblých mužů, který bolel v uších a naplňoval srdce hanbou..."