Kulatý čtverec

Originální název: Kulatý čtverec
Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Naše vojsko - 1990

Naše vojsko (1990) 304

Kulatý čtverec je symbolem matematické nemožnosti. Pražské jaro bylo úsilím o kvadraturu kruhu právě myšlenkou reformy komunismu. Ve světle pouhého čtvrt století je jasná iluzívní povaha tehdejšího obrodného procesu - této předčasné perestrojky, jež právě krachuje v SSSR - ale v průběhu roku 1968 se tak jevila jen několika málo intelektuálům. Ti se později stali hromosvodem demagogie, která po okupaci bohatě prýštila jak z normalizátorských konzerv Biľakova typu, tak z progresivně se natřásajících dřívějších reformistů typu Zdeňka Mlynáře. Většina dnešních čtenářů se nebude probírat dobovými dokumenty prominentů Dubčekovy anturáže, a kdyby tak učinil, pak by se jí i ten nejdůležitější dokument - Akční program KSČ - zdál oprávněně směšný. Nicméně by takové srovnání bylo na místě, protože čtenář by si uvědomil, proč obyčejné projevy normálního myšlení byly denuncovány jako excentrismus a to před okupací i po ní. Kritické myšlení dráždí každou mocenskou elitu, i tu nejčerstvější, vždy a všude, neboť moc začne deformovat myslitele v okamžiku, kdy se zmocní úřadu. (Založil/a: Jan.S.Harold)