Ztracené iluze

Ztracené iluze

Podtitul: Výroční zpráva o sametové revoluci

Originální název: Ztracené iluze
Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Pražská imaginace - 1990
ISBN: 80-7110-016-1

Pražská imaginace (1990) 80-7110-016-1 228

"Neokonzervativci... chtějí politické možnosti, které státy střední a východní Evropy mají, omezit na některé modely."
Lépe nelze vyjádřit současný stav našeho politického vědomí, v němž vládní iniciativy zcela ovládla agresivní konzervativní ideologie. Ta úspěšně předstírá, že žádnou ideologií není, ale v záchvatech jurodivého antikomunismu je ochotna utopit levici na lžičce vody. Zatím se pravici podařilo vyvolat dojem, že je sama jedinou alternativou naší budoucnosti, že její iluze o trhu, evropském domě a konci socialismu jsou články víry občanské spolehlivosti i nedotknutelným kriteriem morálních kádrováků.
Demokratičtí socialisté nepovažovali během posledních sta let za smysl svého hnutí vedoucí úlohu žádné strany, ani sociální spravedlnost, ale osvobození práce jako předpoklad pravé svobody člověka, bez níž se lidé nemohou stát právě tím, čím být mají: cílem o sobě. (Založil/a: Jan.S.Harold)