Nesnesitelné břemeno dějin

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Orbis - 1990
ISBN: 80-235-0006-6

Orbis (1990) 80-235-0006-6 144

Kniha vznikla v emigraci; za dlouholetého působení autora jako univerzitního profesora v Kalifornii a USA. Tvoří ji soubor politických statí, článků, polemik a přednášek napsaných v průběhu dvaceti let a sledujících dění v Československu i vývoj světových událostí ze zorného úhlu člověka v nepřítomnosti doma odsouzeného za své myšlenky k dlouholetému trestu odnětí svobody. V publikaci jsou analyzovány události roku 1968, možnosti a meze reformního komunismu, okupace naší vlasti vojsky zemí Varšavské smlouvy a její důsledky, léta normalizace a normalizátoři, to vše prizmatem kritického myšlení, jež autor neváhá uplatnit ani při pohledu na svět dělený do sfér vlivu dvou supervelmocí. Zde klade otázku - neztrácí se v dnešním světě samostatnost Evropy, její historicky podmíněná svébytnost jako jednoho z tradičních ekonomických a kulturních center civilizace? A kam vlastně patří Československo? (Založil/a: Jan.S.Harold)