Otázky bytí a existence

Otázky bytí a existence
Originální název: Otázky bytí a existence
Poprvé vydáno celosvětově: 1967

Svobodné slovo - 1967

Svobodné slovo (1967) 178 pod občanským jménem Zbyněk Fišer

Je Bůh nebo není? Existuje jen hmota? Jaké právo máme tvrdit jedno či druhé? A co z toho vyplývá? To, že "všechno pomíjí", vše se rozpadá a opět se v něco skládá do nekonečna? Jaké je místo tohoto konkrétního světa, v němž žijeme, jaké je naše vlastní místo? Má dění a pohyb tohoto světa, věcí, bytostí, nás všech, nějaký skutečný význam, nebo je vposledku bez významu, protože jen Bůh nebo hmota jsou věčné, neproměnné, nepomíjející skutečnosti? Existuje opravdový vývoj nebo jenom pohyb v kruhu vzestupu a sestupu? Nebo existuje předurčenost všeho nějakou vyšší mocí, či jen nevyhnutelně osudový determinismus - sled slepých příčin a následků? Je v tomto světě místo pro svobodné jednání? A v čem spočívá z tohoto hlediska svoboda?
Tyto otázky jsou jenom některé z těch, které zkoumá jedna z filosofických disciplín, tzv. teorie bytí, ontologie. Tato kniha se pokouší přistoupit k jejich řešení novým způsobem a hledá cestu k novému humanistickému světonázorovému stanovisku. (Založil/a: Jan.S.Harold)