Projevy a články

Projevy a články

Podtitul: 1908-1926

Originální název: Избранные статьи и речи
Poprvé vydáno celosvětově: 1947

Naše vojsko - 1951

Naše vojsko (1951) 320

Tato kniha není biografií. Její podstatnou část tvoří deník z varšavského vězení z let 1908-1909 a dále Dzeržinského články a projevy z období po Říjnové revoluci až do r. 1926. (Založil/a: Jan.S.Harold)

Felix Edmundovič Dzeržinskij Felix Edmundovič Dzeržinskij
*11.09.1877 - †20.07.1926

Jan.S.Harold
  9. 6. 2014, 0:39
„13. května. Před hodinou se strhla bouře. Hrom burácel, všechno se chvělo a náš bídný pavilon se celý otřásal. Ohnivé blesky prořezávaly mraky a jejich růžový odlesk ozařoval moji celu. Lilo jako z konve. Vítr kymácel stromem před mým oknem, lomcoval okenicemi a vyl. Teď je ticho, měsíc lhostejně vyhlédá z mraků, není slyšet kroků hlídky, ani četníka, ani sousedčina zpěvu, ani řinčení okovů. Jenom dešťové kapky dopadají občas na římsu mého okna a z dálky zaléhá pískání vlaku. Jakýsi stesk proniká do mé duše. Není to však stesk vězně. – I na svobodě mě někdy nepozorovaně přepadal takový stesk – stesk ze života, smutek po čemsi nepostižitelném, ale současně pro život nezbytném jako vzduch, jako láska.“