Život mezi Jungem a Freudem

Podtitul: Životopis Sabiny Spielreinové

Portál - 2014
ISBN: 978-80-262-0666-8
Vyšlo jako e-kniha

Portál (2014) 978-80-262-0666-8 336 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Portál (2014) 978-80-262-0665-1 336 Vyšlo jako e-kniha. e-book (pdf)
Portál (2014) 978-80-262-0667-5 336 Vyšlo jako e-kniha. e-book (mobi)
Portál (2011) 978-80-262-0005-5 336

Počátky psychoanalýzy jsou těsně spjaty s postavami Sigmunda Freuda a Carla G. Junga – a také Sabiny Spielreinové. Milostný poměr mezi mladým, ženatým Jungem a jeho pacientkou rusko-židovského původu vedl k vážným trhlinám ve vztahu s jeho učitelem Freudem. Sabina se stane tvořivým principem Jungovy psychoanalytické teorie a zároveň jeho nejlepší žákyní. Životopis jedné ze zakladatelek dětské psychoanalýzy a vůdčí představitelky ruské psychoanalytické školy je fascinujícím úvodem do studia historie moderní psychologie. O tom, že je postava Sabiny Spielreinové stále živá, svědčí také nový film o jejím životě kanadského režiséra Davida Cronenberga Nebezpečná metoda (2011). Kniha zaujme nejen čtenáře se zájmem o psychologii, ale také čtenáře Carla. G. Junga a Sigmunda Freuda a zároveň všechny ty, kdo milují judaistickou literaturu a dějiny moderního židovstva.

Sabine Richebächer pracuje jako klinická psycholožka a psychoterapeutka v Curychu. (Založil/a: Jamesová)

teite
  5. 6. 2016, 6:52
Po přečtení této knihy se mi v hlavě neustále točí, že to byla promarněná příležitost. Autorce nelze upřít přepečlivou badatelskou činnost, dala dohromady nesmírné množství materiálů i zajímavostí, ale bohužel ta kniha skutečně působí dojmem, že je pouze "dala dohromady" - chybí vnitřní konzistence, jednotlivé události či zjištění jsou prostě řazeny za sebou, mnohdy i bez souvislosti, takže někdy skřípe i časová posloupnost. Kniha se díky tomu velmi špatně čte. Navíc jsem za celou dobu neměla pocit, že bych se s hlavní hrdinkou mohla ztotožnit, všechno, co je o ní psáno, a že toho není málo, klouže po povrchu. Tři hvězdičky za faktografickou stránku, za knižní kvalitu bych ještě ubrala.