O násilí v kultuře

O násilí v kultuře

Podtitul: girardovské reflexe

Originální název: O násilí v kultuře
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Moravapress - 2013
ISBN: 978-80-87853-01-6

Moravapress (2013) 978-80-87853-01-6 126

Násilí a kultura, násilí v kultuře, kulturní povaha násilí, násilí jako fenomén zjevující vlastní povahu násilí, to jsou základní otázky, kterými se kniha O násilí v kultuře - Girardovské reflexe zabývá, a to na pozadí teorie kultury René Girarda.

Girard problematiku násilí klade do přímé souvislosti s tématikou individuální a kolektivní svobody. Při dekódování mentální gramatiky násilí naráží na vnitřní kulturní mechanismus pronásledování, který je oddělený od biologické povahy člověka, respektive svůj primární zdroj v biologické povaze člověka nemá. Právě na tomto principu v dějinách dochází k perzekuci Židů, čarodějnic i čarodějů a Romů. K porozumění tomuto fenoménu nám nepostačí sebedůkladnější historiografická deskripce, sociologická analýza nebo politologická studie. Historie, společnost i politika jsou součástí celku kultury a možnost jejich pochopení je vázána na míru porozumění kultuře a jejím vnitřním mechanismům.

Kniha byla vydána s podporou ESF. (Založil/a: Jamesová)