Různé tváře smrti

Různé tváře smrti

Podtitul: vybrané kapitoly z thanatologie

Originální název: Různé tváře smrti
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Gaudeamus - 2009
ISBN: 978-80-7041-743-0

Gaudeamus (2009) 978-80-7041-743-0 143

Práce je zaměřena na zkoumání fenoménu smrti a umírání interdisciplinárním způsobem. Středem zájmu je člověk a kvalita jeho života v těch nejextrémnějších situacích, jako je závěr lidského putování.

Cílem práce je zjištění kvality lidského života v procesu umírání v hospicovém systému. Teoretická část práce se zabývá rozličnými pojetími smrti v dějinách člověka, zejména pak v různých náboženstvích. Dále se zaměřuje na dnešní pohled na umírání a smrt z hlediska antropologických disciplín, které pomáhají dát odpověď na otázku po smyslu utrpení a smrti. V praktické části práce je pozornost zaměřena na fenomén hospice, jako místa doprovázení lidského umírání, jako místa kde hlavním cílem je co nejvyšší kvalita života v jeho terminální fázi. Celá práce vrcholí v přímém pohledu do tváře umírajících, prostřednictvím interview, kteří nám odhalili tento velmi intimní moment svého života. (Založil/a: jatox)