Pohanský pán

Pohanský pán Originální název: Pagan Lord

BB art - 2014
ISBN: 978-80-7461-499-6

BB art (2014) 978-80-7461-499-6 320

V letech po smrti krále Alfreda se Británie těší míru. Na severu země vládnou Dánové, zatímco Sasové si drží jih. Pro bojovníky je však neklidná mírová doba tou nejobtížnější výzvou, neboť umožňuje dominovat opatrným a bázlivým. Naproti tomu Uhtred, oslavovaný vojevůdce vojska zemřelého krále Alfreda, upadá v nemilost, jeho síň je vypálena a on sám se stává psancem odmítaným křesťany i pohany. S hrstkou věrných mužů tedy odchází na sever, aby se pokusil získat zpět Bebbanburg, domov svých předků a nejpevnější tvrz v celé Británii.
V tu dobu se však už mír hroutí. Boj začíná nejobávanější z dánských pánů na severu Cnut Ranulfson řečený Dlouhý meč a záhy jsou všechna království zatažena do krvavé války o to, zda se Británie stane zemí Dánů nebo Sasů. A opět je to Uhtred, kdo rozhodne, kdy a kde k tomuto boji dojde. (Založil/a: dadlinka)

Richie
  9. 5. 2015, 7:40
Další z knih, které mě donutily číst dlouho do noci, dokud jsem nedočetl poslední stránku. Postava Uhtreda mi sedí, stejně tak způsob vyprávění - Cornwell je opravdu skvělý vypravěč. Při každém dočtení dílu ságy o bojích mezi Sasy a Dány mi je líto, že je kniha tak krátká (300-400 stran) - ale naštěstí je Cornwell velmi zdatný spisovatel a přidává další díly, takže se mám stále na co těšit. Soupeření o to, zda bude ostrov nazýván England nebo Daneland stále není ukončeno a Uhtred bude mít jistě ještě další příležitosti prokázat své válečnické kvality. 90%
achilles
  4. 1. 2016, 9:06
Cornwell je mistr slova a napětí. Dokáže perfektně manipulovat s city čtenáře, které se přelévají z dánské pohanské na anglickou křesťanskou a opačně. Věřím, že ani rodilí Angličané si kolikrát nejsou jisti, zda to anglické bigotní křesťanství bylo to pravé.
A nelze opomenout Cornwellovo zdůrazňování velikosti starověkého Říma:
"Pohled na trosky římských staveb ve mně pokaždé vyvolal zvláštní smutek. Vnímal jsem je jako důkaz toho, že náš svět nezadržitelně sklouzává do temnoty. Kdysi na tuhle mramorovou krásu padalo světlo, zatímco my se teď plahočíme v blátě."
Gallienus
  1. 10. 2015, 18:58
Opět skvělé, vysoký nadstandard, příběh jsem si doslova vychutnával... Bernard Cornwell vytvořil v osobě Uhtreda jednu z mých nejoblíbenějších literárních postav, někomu jako je on prostě není možné nefandit. Jeho pohled na svět kolem sebe je příznačný, protože hrdina vnímá tu malost a ubohost světa, kde žije zcela reálně. Scény, kdy Uhtred vidí pozůstatky z doby římské Británie a marast ve kterém žije on sám, jsou vůbec jedny z nejsilnějších v celé knize..., a zdá se, že právě jen on sám jediný si dokáže přiznat zaostalost sebe sama i svého okolí a marně vyhlíží lepší budoucnost. Ta však nepřichází, jen války a náboženské dogma, které brání rozvoji lidské mysli a udržuje mysl lidí v bludu, přesto musí Uhtred za takový svět a jeho řád bojovat a udržovat jej, byť jím pohrdá...