Čemeřice

Čemeřice Originální název: Čemeřice

Literární salon - 2014
ISBN: 978-80-87811-01-6

Literární salon (2014) 978-80-87811-01-6 80

Název je podle trvalky, která zdobí a okouzluje, ale může také ublížit svým jedem. Totéž nás denně potkává a my se s úskalím čemeřic trpělivě vyrovnáváme. Jako by to ještě nestačilo, ukládáme si do sebe zranění těch nejbližších, neseme si je tajuplně poděděná, vybavují nás strachem, že za tím, co nás těší, určitě vyčkává bolest. Anebo naopak? První oddíl Helleborus prokládá autorka rodinnými příběhy: dvě babičky, každá z jiného kraje, ale obě poznamenané osudovou ztrátou, děda, který statečně překonává samotu. Beskydské lesy a lašský dialekt se prolínají s ukrajinskými dopisy a rostlinami divotvorné babiččiny zahrady. Druhá část Svíca – rozloučení se svobodou tradované na jihu Moravy – utíká za město, zastaví se na poli a pokračuje vlakem kdovíkam. V závěrečné části Z posledních jablek jako by se urovnala stará zranění a kruh se uzavírá směrem k dětem. (Založil/a: Anděl)

Lenka Juráčková Lenka Juráčková