Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ivan Sekanina

80%
4 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ivan Sekanina

Podtitul: 1900-1940


Autor:
Originální název: Ivan Sekanina
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Nejnovější vydání:
Orego - 2005
ISBN: 80-86741-23-0
Počet stránek: 240
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Orego (2005) 80-86741-23-0 240

Přestože život Ivana Sekaniny byl až příliš krátký a neobsáhl ani čtyřicet let, byl naplněn neuvěřitelnou mírou práce, poznání, zájmů, radostí, ...ale i utrpení.
Jeho současníci ho nazývali advokátem chudých. Kladli k jeho jménu přístavek "bojovník". Obdivovali se rozsahu a hloubce jeho vzdělání, kulturních zájmů a uvažovali, byl-li spíš advokát než kulturní pracovník, publicista či tribun své strany, politik nebo organizátor pokrokové inteligence. On ovšem byl tím vším, aniž by mu jeho široký životní a pracovní záběr znemožňoval dosahovat na každé z jeho front těch nejúčinnějších výsledků. Byl všude, kde se připravovaly a prováděly rozhodující kroky. Cestu na tato bojiště nacházel s obdivuhodným časovým předstihem i politickou prozíravostí.
Jeho životní cestu i její tragický závěr v koncentračním táboře připomíná tato studie, naznačující Sekaninův portrét v úzké spojitosti a souvislosti se zachycením a vysvětlením hlavních společenských tendencí doby, v níž žil a pracoval.
Autorem Sekaninova portrétu je jeho synovec PhDr. Petr Sekanina (*1927 v Praze). Podklady ke své práci čerpal z rodinných dokumentů, z pozůstalosti JUDr. Trudy Sekaninové-Čakrtové, ze vzpomínek jeho přátel a spolupracovníků, státních i stranických archivů a muzeí. (Založil/a: Jan.S.Harold)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Jan.S.Harold
80% 80% 80% 80% 80%
  12. 6. 2014, 11:25
Velmi zajímavá monografie o JUDr. Ivanu Sekaninovi, novináři, prvorepublikovém aktivistovi, funkcionáři KSČ a právníkovi, který mj. zasahoval do vykonstruovaného procesu s bulharskými komunisty po požáru Reichstagu a velmi se angažoval v antifašistickém hnutí. O málokom Jacques Rupnik ve svých Dějinách KSČ uvádí, že byl hrdina, ale Sekanina mezi tyhle lidi patří.
Jeho synovec sesbíral, co se dalo, a vykreslil celkem čtivě atmosféru doby na levém křídle politického spektra a hlavně osobnost Sekaninovu, který byl v těch letech poměrně důležitým činitelem veřejného života, ale moc se o něm už nemluví. Trochu mě na tom sere ten autorův marx-leninskej žargon, ale budiž to starému pánovi odpuštěno...
http://files.pametnidesky.webnode.cz/system_preview_detail_200000870-cc50ccd4a5/Sekanina%20I._03.JPG