Staré struktury a lustrace v novodobých dějinách

Staré struktury a lustrace v novodobých dějinách Originální název: Staré struktury a lustrace v novodobých dějinách
Poprvé vydáno celosvětově: 1992

SAKKO - 1992

SAKKO (1992) 96

Příběh bez hrdiny, tak nazval historik L. Thomas své vylíčení éry mccarthismu. Je to stejně přiléhavé označení jako název, který dal své knize o téže věci C. E. Potter: Dny hanby. I když slýcháme z úst čelných politických osobností naší země pozoruhodné výroky o Americe, která vždy byla vzorem demokracie, je to svědectvím ne o USA, ale o nás samých: jak málo se dokážeme poučit z dějin této velké země, na níž mnoho přitahuje i odpuzuje. To, co přitahuje levicově smýšlející lidi, je okolnost, že v Americe bylo vždy dost místa pro experimenty všeho druhu, pokud jde o hledání alternativ způsobu života a sociálního uspořádání. Reaganovi obdivovatelé škrtají z amerických dějin právě to, co z ní učinilo fenomén světových dějin: otevřenost experimentům. Co odpuzuje, je antiintelektualismus, o němž psal R. Hofstadter. Je realitou, přestože svým způsobem projekt Ameriky byl dříve než Amerika sama, a u kolébky americké ústavy byli politicky myslící intelektuálové. Obě tradice se střetly v době mccarthismu a tento konflikt má mnoho co říci právě nám a právě v této době, kdy roste snaha hledáním vnitřních nepřátel odvést pozornost od destabilizace politického i ekonomického vývoje... (Založil/a: Jan.S.Harold)