Pražské vigilie

Pražské vigilie Originální název: Pražské vigilie
Poprvé vydáno celosvětově: 1969

Lidové nakladatelství - 1969

Lidové nakladatelství (1969) 160

Převážná část veršů, vybraných do této knihy, byla napsána za autorčina pobytu v Praze v prvé polovině dvacátých let, zbytek pak před a po onom období. Cvetajevová v nich dosahuje plnosti svého výrazu, který spočíval v odhalování pravého významu citu a vztahu teprve při jeho nenaplnění, při jeho ztrátě. Výbor je proložen hojnými citáty z autorčiných dopisů, statí, zápisníků a poznámek, jež doplňují obraz o názorovém zaměření básnířky, čerpající ne tak ze setkání jako z míjení věcí a lidí a z uvědomění si pozitivních hodnot až při jejich negaci. (Založil/a: Jan.S.Harold)

Introvert
  17. 11. 2015, 17:20
Absolutní krása.
Jak rádi píšeme do komentářů u knih přídomky, zde opravdu nejsou zapotřebí...
V knize se střídají verše, výňatky z dopisů, myšlenky. Nad každým jedním, nad každou jednou z nich je možné jen vydechnout a říci si - ale to je přece přesně ono... Marina píše o nejvyšším citu způsobem, že bude-li číst žena, najde se. Ztotožní se. Marina píše o mně, píše ze mě, píše za mě... Pokud bude číst muž - ale pozorně - pochopí něco z ženské duše. Marina mu dává tu výsadu, to privilegium, ten dar.
Absolutní, absolutní krása...