Silo

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Knižní klub - 2014
ISBN: 978-80-242-4449-5

Knižní klub (2014) 978-80-242-4449-5 496

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor). (Založil/a: lowra)

Hugh Howey Hugh Howey
*23.6.1975

vladislaus
  14. 9. 2015, 12:05
Kniha je založena na skvělém nápadu a ten byl dále vynikajícím způsobem realizován. Takže po delší době ode mne scifi žánr dostává nejvyšší hodnocení. Budu dále netrpělivě očekávat pokračování.
Magyana
  13. 10. 2014, 12:41
Za poslední dobu jedna z těch opravdu dobrých sci-fi.
Trochu jsem se bála, aby Silo nepůsobilo tak klaustrofobicky jako Metro 2033, ale naštěstí tomu tak nebylo. Chyběla zde taková ta tíživá, dusivá hrůza, která mi v Metru docela vadila.
Děj mi vůbec nepřišel zdlouhavý a popisný, naopak se mi zdálo, že slušně odsýpá.
Je pravda, že postavy jsou černobílé, i když u hlavního parchanta si nejsem tak úplně jistá. Je možné, že by měl vším tím, co provedl, na mysli jen to nejlepší pro silo? Hm.

Všeobecně vzato, Silo mě nadchlo a těším se na další díly.
zoro2
  11. 12. 2015, 9:27
Knihu bych v některých částech trochu proškrtal, aby dostala větší drive, ale jinak se jedná o skvělé postkatastrofické dílko s originální myšlenkou a možná i o dost větším nevyužitým potenciálem.
achilles
  25. 9. 2014, 19:43
Scifi moc nečtu. Tato kniha měla dobré recenze a tak jsem to zkusil. Mohu všem váhajícím doporučit. Nepostrádá nic, co by měl dobrý román postrádat. Myšlenka sil je dokonalá.
Do sil lidé dříve skladovali semena na horší doby. Ale čím déle semena v silech byla, tím více se kazila a zvláště ty úplně vespodu...
illy
  6. 8. 2014, 10:46
Konečně scífko které není pro mladé a převážně o mladých. Ne že bych proti nim něco měl, ale naše pulty plní převážně romány zaměřené na ně. A číst o prvních pusách a menstruacích mě vážně nebaví. Siloje výborně napsané a i když tušíte kam se děj bude odvíjet, autor nešetří překvapením a zvraty a hlavně vesele nechá umírat spoustu postav. Jak by řekli v Prostřeno - dnešní večer hodnotím kladně a desert na závěr byl můj šálek kávy. A zábava byla perfektní.
Scathach
  11. 2. 2015, 7:41
Nemám moc ráda knihy, které ukazují, jaká by mohla být planeta v budoucnu. Ale myšlenka sil mě zcela uchvátila a důvod jejich postavení mě děsí ještě teď. Nejlepší knížka za posledních několik měsíců!
Archangel_P
  20. 3. 2016, 14:22
Miluji post-apokalyptické knížky. Potenciál velkolepého nápadu s podzemními "sily" se autorovi podařilo proměnit ve skvělou knížku, která je od začátku do konce napínavá a zajímavá. Opravdu jedna z těch moc povedených, plná zvratů a překvapení.
Fanouškům post-apo knížek rozhodně doporučuji, jen ten začátek byl znovu dost pomalý...
ondrasek
  12. 10. 2016, 9:47
Zbytek lidstva se po katastrofě apokaliptických rozměrů uchýlil do obrovského podzemního sila a zde již několik generací přežívá. Jeho snem je vrátit se jednou na povrch země.
Mám rád postapo romány a tento byl do půlky knihy rozjetý náramně. Pak se děj začne zamotávat. Přemýšlíte, jestli vlastně fandíte té správné straně. Je vůbec v zájmu Silanů, aby znali pravdu? Když pravda vede k revoluci a válce?
Hodně zajímavá kniha, doufám v pokračování.
Draconian
  25. 7. 2014, 23:35
Silo je román, který je složen z několika povídek, které na sebe navazují a už ta první mě naprosto odrovnala a s každou další stránkou si mne autor omotával kolem prstu. Stvořil zajímavý a originální svět ve kterém všechno funguje logicky a zároven strašlivě. Skvěle popsané postavy a dialogy. Atmosféra by se dala krájet a kniha nemá slabé místo. Skutečně tu píšu chvalozpěv, ale taková kniha tu nebyla od Metra 2033. Silo jde ve svých myšlenkách ještě dál a i když v první půly není nijak akční a vlastně v něm všechno plyne tak nějak v klidu, přesto působí hrozivě a pocit, že spolu s hlavními postavamy postupně objevujete pravdu a celou tu hrůzu je mimořádný. Silo je zážitek na který se nezapomíná. Jestli budou i další dva díly takto skvělé a inovativní, pak tu máme nového hrdinu žánru.

P.S. Juliette jsem si naprosto zamiloval
Kuci92
  14. 3. 2015, 18:53
Knížka je velmi dobře a zajímavě napsaná, ale nějak jsem se nemohl celou dobu začíst. Proto dávám jen "4"
Balu
  4. 2. 2015, 18:33
No, já teda nevím. Po všech (nejen) místních recenzích jsem měl dojem, že se do čtenářského popředí konečně dostalo i nějaké kvalitní SF, které se konečně netočí kolem teenagerů, ale...
Po přečtení první části jsem zjistil, že mě to prostě naprosto nebaví. Hodlám se k tomu ještě vrátit, protože ta ústřední myšlenka byla docela zajímavá, ale za sebe říkám, že takhle sterilní vypravěčský styl jsem neviděl už velmi, velmi dlouho.
Zatím nehodnotím.
Casey
  2. 1. 2015, 9:08
Abych řekl pravdu, kniha mě do necelé půlky moc nebavila, až jsem si říkal jak je možné, že má tak pozitivní hodnocení. Ale pak se to rozjelo a zbytek jsem dočetl svižně a těšil se až knížku znovu otevřu. Panu Howeymu musím smeknout klobouček, protože ve mě vyvolal dost silné klaustrofobické pocity, obzvláště v pasáži Jules se Sólem. Ovšem ani tak nemůžu dát plný počet hvězd, dávám "pouze" čtyři.
Zajdaanek
  30. 12. 2014, 17:17
To není žádná béčková dystopie, to není žádné přehnané science fiction. To zavání vizí, která chtě nechtě může nastat. Tohle se povedlo na výbornou!
chegulina
  21. 4. 2016, 23:57
Vážně skvělá knížka,od začátku chytne ,čte se jedním dechem. Nápad originální.|Ráda bych pokračování.
Illaa
  5. 3. 2016, 22:40
Začátek úplně strhující, byla jsem hrozně napnutá při odhalování tajemství a lží uvnitř sila. Postupem času to nějak ztrácelo dech a začalo to být místy zdlouhavé, hlavně nekonečně dlouhé pasáže technických popisů. Ale kniha byla pro mě něco jiného a musím říct, že i příjemným překvapením. Jen mi trošku vadilo, že kniha má podobný charakter jako 1984, Orwell byl v tomto ale nenahraditelný.
BlackVerry
  16. 5. 2015, 13:15
Luxusní počtení, které na začátku chytí a nechce pustit ani na konci. Jeden z těch mála opravdu povedených a promyšlených příběhů v postapokalyptické sci-fi. Těším se na další díly, netrpělivě.
Francesco
  2. 4. 2015, 9:08
Zajímavá scifi. Ze začátku jsem měl problémy s pochopením sila a trošku jsem se obával číst dál ale postupně jsem se dostával do děje a kniha se stávala čtivější a čtivější. A konec? Ten bohužel pro mě moc rychle skončil, byl takový odfláknutý. Snad ve druhém díle bude trochu více popsáno co se dělo na konci dílu prvního. Každopádně kniha zajímavá a určitě stojí za přečtení.
Phorbo
  11. 12. 2014, 7:15
Obsahuje spoiler spoiler Ač jsem to četl jedním dechem a chtěl jsem zjistit, jestli je to právoplatný bestseller, tak mě konec lehce zklamal. Vlastně jsem Bernarda chápal a docela jsem mu držel palce. Přece jenom revoluci si v Silu nemůže obyvatelstvo dovolit. Zničilo by se, a co by potom nastalo? Pochybuju, že zrovna to, co se stalo právě v našem Silu 18. Spíš by to skončilo jako v sedmnáctce. Ale je možné, že to tam vyřešili trochu jinak a Juliette to vlastně svým návratem a spálenou kůží zachránila. Stala se ikonou.... ale čeho vlastně? Sám nevím.
Juliette je sama o sobě hodně velká sebevražedkyně. Ač se jednou "proviní" a nezaslouží si jít čistit, málem nepřežije. Ale přežije, a potom jde do vody. Zase málem nepřežije. Chtějí jí zabít milého, tak hold zase vyleze ven a vezme si deku z žáruvzdorné pásky. Nejspíš na argonový piknik. Jenže si vleze do komory, zakryje sebe a potencionálního milence, ale ten stejně umře a vyklube se z něj největší mrcha v Silu. Peter a Lucas se na Bernarda domluví, to je mi jasné, ale co teda se stalo pak? Vykecali všechno lidstvu v silu 18? Komunikoval Walker s ostatními sili? Nebo co jako? Je to hodně otevřené, takže doufám, že v dalších dvou dílech budou otázky zodpovězeny...
veck.nuh
  13. 11. 2014, 16:45
Výborný postkatastrofický román. Děj má spád a stěží jsem se od čtení odtrhával. Hned od začátku se rozvíjí zápletka, která není úplně tak průhledná, jak se při čtení za začátku zdálo, a to je dobře. Ze začátku mi sice připadal, jako "vážnější" varianta Sexmise, ale to se brzy změnilo. Nakonec se prolínají 3 dějové úrovně a tím se strhující tempo ještě graduje. Úplný závěr mi však připadal trochu jako vyšumění do ztracena.
bungalov
  18. 1. 2016, 23:43
Zajímavý motiv, zajímavé čtení. Jak píše zoro2, kdyby se něco málo proškrtalo, bylo by to opravdu na jeden nádech. I tak výborné scifi za plný počet. Nevím, jesli pokračování chci či nikoliv, nerad bych, aby to dopadlo tak, jak to s návaznou knihou bývá a Silo u mne ztratilo onen lesk.
ČtenářH
  2. 9. 2016, 16:39
Abych řekl pravdu, tak jsem se prvními 200 stránkami prosekával hůře než pralesem. Nakonec jsem se do toho začetl. Z malé části mi to připomínalo 1984 (komunismus), z malé části jsem se začal obávat Američanů, kteří zničí celý svět a obecně jsem pochyboval nad hodnotami života v Silu. Moc jsem z knihy nadšený nebyl, ale dočetl jsem ji až do konce a šťastně ji zavřel.
vokur02
  12. 10. 2015, 22:09
Silo je výborně napsaná kniha, která má originální myšlenku, člověka dokáže pohltit natolik, že vše si živě představí. Dílo má spád a zároveň obsahuje dějové zvraty, které s člověkem zacloumají.
Od knihy jsem toho dost očekával a dostal snad ještě víc. Bezpochyby na mě zapůsobila nejvíc z děl, která jsem poslední dobou četl. Kdo váhá, nechť rozhodně čte, já čekám na pokračování.
Creature
  8. 7. 2015, 9:48
Silo jsem dostala jako dárek a jsem za to ráda. Začátek se mi sice četl trochu obtížněji ale od druhé čtvrtiny jsem četla dnem i nocí. Kniha je zajímavá a můžu ji jen doporučit.
Boris Leto
  25. 3. 2015, 18:04
Pro mě překvapení roku 2014. Sice mě tam tak 2 scény neskutečně iritovaly svým patosem a u jedné kapitoly jsem značně přeskakoval text, přesto se jedná o výtečné SF.
onde
  6. 1. 2015, 13:55
Na tuto knihu jsem se opravdu těšil, ale jak bývá pravidlem, velké očekávání jde ruku v ruce s velkým zklamáním. Začátek knihy byl celkem poutavý a hodně jsem si od něho sliboval. Bohužel s každou další stránkou můj zájem opadal, až jsem knihu nakonec odložil. Samotný nápad Sila se mi sice líbil, nicméně styl a způsob, s jakým mi autor předával své myšlenky, mě nijak zvlášť nezaujal, celkově spíš nudil. Knize chybělo jediné, náboj. Bez něj to bylo jen zbytečné přelétání očí po řádcích nic neříkajícího textu. Zklamání je o to větší, že post-apokalyptické tématice velmi fandím, avšak když tuto knihu srovnám např. s knihou Roberta Merleho: Malevil, tak té Silo bohužel nesahá ani do pasu. Škoda...
Jana Michková
  30. 11. 2016, 23:31
Po vynikajícím chytlavém začátku se čtenář musí prokousat trochu zdlouhavou pasáží, než se děj znovu rozjede. Přesto hodnotím na výbornou.
Aknesims
  15. 4. 2016, 15:55
Výborné a propracované! Přečetl jsem všechny díly. Druhý díl SHIFT odkrývá celou zrůdnost existence sila a je trochu roztahaný. Děj se přenese do jiné doby a jsou tu jiní hrdinové. Ale třetí díl DUST má opět vyšší dynamiku, je tu opět Juliette a vše vyvrcholí úspěšným únikem Juliette a její skupiny ze sila...Nejlepší scifi, co jsem četl za poslední roky.
rozesivacka
  20. 1. 2016, 6:17
Celkově mi kniha něčím připomínala další letošní trhák – Marťana od Andy Weira. Také si ji autor vydal nejdříve sám a předcházela ji velká očekávání a kladné recenze čtenářů. Možná i proto jsem nakonec nebyla úplně nadšená, ale jen velmi spokojená. Za plusy považuji zejména výborný nápad a skvěle budovanou atmosféru. Nelíbily se mi pak tolik postavy a trochu kulhající příběh. Bylo znát, že to jsou vlastně původně povídky. Ale na další díl se těším.
Jirka Tichý
  30. 8. 2015, 8:36
Moc se mi líbilo, jakým způsobem autor představoval prostředí skrze příběhy jednotlivců. Hezky pomalu dávkoval informace a zpočátku i klamal tělem. Malinko mě zklamal happy ending
bican1
  12. 6. 2015, 22:38
OK na mě se asi podepsala ta nezáživná první třetina, která je prý důležitá pro pochopení celého děje. Mě to zoufale nebavilo, myslel jsem, že to nedočtu.
RT
  4. 1. 2015, 1:49
Vynikající Postapo.. Za poslední dobu pro mě určitě nejlepší knížka a těšim se na pokračování. Spousta zvratů, skvělá atmosféra.
Sempreé Naira
  23. 11. 2014, 19:23
Výborně, pane Howey. Bravo. Po dlouhé době jsem si přečetla sci-fi, které by nebylo takový ten klasický pubošský "konzum". Od začátku mě zajímalo, co se to sakra děje, a taky jsem to tušila.
Při čtení knihy po mně lezla taková podivná kovová zima, kterou jsem v životě u jiné knihy nepocítila. Opravdu mě mile nadchla, jelikož jsem od ní příliš nečekala, ačkoliv jsem se na ní těšila.
Doufám, že tento autor vytasí v nejbližší době další dílo, minimálně stejně dlouhé a propracované.
Axik
  1. 10. 2014, 19:00
Zajímavá kniha. Plusy tvoří neotřelé téma a působivé prostředí. Mínusy byly zdlouhavý a místy příliš popisný děj, nepravděpodobné konstrukce příběhu, postavy podivně černobílé. 60 procent...
Barulina
  1. 10. 2014, 6:51
Knihu sem přečetla a na mě tam bylo moc popisových a hodně se opakujících částí a tím pro mě kniha ztratila část své napínavosti. Jinak to je rozhodně zdařilé dílko, zajímavé téma a v knihovně má čestné místo.
Jirka Soukup
  16. 9. 2014, 21:41
plný souhlas s ostatními, vítaná změna oproti dnes vydávaným sci-fi. Závěr bych si ale dovedl představit i jinak
fish
  8. 9. 2014, 16:13
Perfektná kniha, som zvedavý na pokračovanie, cítiť odtiaľ klaustrofóbiu ako z metra, primiešané trocha Matrixu, ako už bolo spomenuté, minimum zalúbených rečí, a tenegerovských múdrostí o svete, kiežby takýchto kníh bolo viac
Myraelle
  4. 9. 2014, 0:39
Jedna z nejlepších knížek za poslední roky. Skvěle napsaná, napínavá a originální. Jak jsem začala číst, nedokázala jsem přestat, dokud nebyl konec (moc brzo, moc brzo).Už se nemůžu dočkat dalších dvou dílů. Snad jejich vydání nebude trvat dlouho.