Himmlerova kuchařka

Himmlerova kuchařka Originální název: La Cuisinière d'Himmler

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1147-7

Argo (2014) 978-80-257-1147-7 320

Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý... Groteskní epopej, jež z toho vzejde, vypráví o kuchařce, která se nikdy ničeho jen tak nezalekla. Róza, ztřeštěná a poněkud drsná osůbka, přežila všechny možné podlosti 20. století, jímž prošla, aniž co ztratila ze své poživačnosti a chuti do života. Vedle dvou velkých lásek zakusila, co se dalo: genocidu Arménů, nacistické hrůzy, maoistické třeštění, osobní tragédie i ponížení, cestu jí křížili lidé obyčejní, i ti, kteří zasahovali do dějin: absurdní řízení osudu a její kuchařské umění ji na čas zavedly i do domácnosti vůdce SS Heinricha Himmlera. Pokaždé se ale oklepala a zase vykročila vpřed – někdy pod praporem, na němž vlálo starozákonní heslo Oko za oko, zub za zub. Na její neuvěřitelné pouti napříč bouřlivým stoletím i zeměmi ji doprovázela zvláštní bytost – mlok Theo, s nímž v těžkých chvílích rozmlouvala jako rovný s rovným. Hořce ironická kniha v duchu šibalských románů rozvíjí dobrodružství neobyčejné, pohoršující stařenky, jejímž krédem je: „Pokud jsou dějiny peklem, pak život je rájem.“ (Založil/a: Rosie5)

Franz-Olivier Giesbert Franz-Olivier Giesbert
*18.01.1949

rt12
  23. 4. 2016, 10:40
Do prvního příjezdu do Francie, jsem knihu hltala. Do II. Světové války, mě kniha bavila. Pak už to bylo jen plytké, povrchní vyprávění, plného sexu, pomsty a neuvěřitelných setkáních a náhod.. Stoletá stařenka nesahá Stoletému staříkovi ani po kotníky.
Crocuta
  7. 10. 2015, 19:08
Čekal jsem trochu víc - vyprávění je rozhodně velmi čtivé, nechybí mu vtip ani mimořádně působivé pasáže (arménská genocida, pobyt mezi nacistickými špičkami) a najde se tu i pár dobrých bonmotů, ale s přibývajícími stránkami je čím dál povrchnější a po 2. sv. válce je to už vyloženě letem světem - celá čínská Rózina životní etapa působí jako populárně převyprávěný dějepis pro střední školy. Nejvíc mne ale iritovalo, jak si autor Róziným prostřednictvím prvoplánově vyřizuje účty s některými historickými osobnostmi, které zrovna nezapadají do jeho názorového spektra - viz Sartre. Nevěrohodný rámec příběhu mi nevadil, ta nenávistná žlučovitost ano.
mosem
  17. 11. 2014, 9:56
Kniha, ke které mne přivedla noticka, podle které je hrdinka průvodkyní po dějinách 20. století. Zajímalo mne, jak je možné do tak malého rozsahu, navíc v beletristické podobě takový rozsah koncentrovat. Nu - nepovedlo se to, nebo možná ta noticka dávala příliš velké očekávání. Spíše než o historii je to beletrii o pomstě a neodpuštění. Prvním momentem, který jsem v ní našel byla právě absence historii - pro poučeného čtenáře nepřináší nic nového, pro nepoučeného jsou historické momenty ukryty příliš hluboko. Druhým momentem byla všudypřítomnost sexu - ve všech jeho podobách a formách, od sedmiletého děvčátka až po stoletou stařenku, v Turecku, Francii, Německu, Americe, Číně..., nemohl jsem se ubránit pocitu, že jeho přítomnost je vykalkulována na efekt. Třetím momentem pak je přítomnost postav Sartreho a Beauvoirové, která snad může vést k zájmu o přečtení jejich díla - ale jinak jejich jednání, vyjadřování, působí spíše jako "fráze". Snad nejsympatičtěji v knize vyznívají kupodivu Himmler a Hitler - nevím, jestli to byl záměr autora nebo jsou to moje pocity. Tedy shrnuto - očekávání od knihy větší než skutečnost. Nicméně - pokud hledáte knihu, po které sáhnout po náročném dnu, knihu od které čekáte příjemných několik hodin bez potřeby hlubšího přemýšlení....myslím, že v takovém případě nezklame. Je napsána čtivě, přes všechny výhrady stránka za stránkou láká přečíst tu další. Tedy ztracený čas to jistě není. A pokud hledáte něco víc, v závěru je uvedena literatura, která vám ten hlubší pohled na 20. století určitě poskytne dostatečně.
Makulenka
  26. 8. 2016, 18:21
Letem svetem 20.stoletim - tedy vypraveni 105 lete damy o jejim zivote na pozadi vyznamnych udalosti 20.stoleti. Cte se dobre, histricke pozadi je zasazeno nenasilne, presto, nektera jmena osobnosti jsem si behem cteni musela vygooglit :) Byva prirovnavana k Jonassonovu Stoletemu starikovi, no podle me je lepsi.
"Nesnáším lidi,co si stezujou. Jenže na téhle zeměkouli nikdo nic jiného nedělá. Proto mám s lidmi trochu problém.... to jediné, co nás odlišuje od zvířat, nakonec není vědomí, které jim hloupé upirame, ale sklon k sebe lítosti: ten stahuje lidstvo dolů."
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:24
Celý příběh je rozčleněn do většího množství kapitol a na střídačku se odehrává v minulosti i přítomnosti. Kapitoly jsou kratší, takže se to celé moc hezky čte. Vždycky jsem radši, když má kniha hodně kapitol. Himmlerova kuchařka je v podstatě románová biografie - popisuje celý Rózin život, od dětství po stáří. Přečetla jsem jí asi za 3 odpoledne, je úžasně napsaná a nešlo se od ní odtrhnout. Je to kniha, kde se o sexu mluví tak samozřejmě jako o chlebu s máslem, je plná humoru i smutku, řeší otázku svědomí a celkově má podle mě všechno, co má skvělá kniha mít.
Beullubeli
  29. 7. 2015, 23:19
Zrejme jsem od knihy cekala prilis mnoho. Je sice ctiva, ale vadila mi nerealisticnost v jednani postav i vyklad sveta podle Rozy. Kniha mi neprisla ani humorna a vtipna, jak mnozi tvrdi, sem tam se sice Roza snazi o satiru a ironii, ale neprilis povedene.
katellin
  17. 1. 2015, 13:04
Jak už bylo řečeno, první polovina vypadala zajímavě, ale pak to šlo tedy z kopce. Místo děje popisujícího avizované významné situace 20. století je větší část věnována pomstychtivým a sexuálním představám stoleté stařenky, což není zrovna moje gusto.
Vanischka
  21. 12. 2014, 13:06
Mít tak její nadhled ;) Mít tak schopnost pochopit, že zlé věci se nám nedějí proto, že náš život je nespravedlivý, ale proto, že je to prostě život... Kniha je velmi čtivá, než se nadějete jste za stou stránkou, některé milníky dějin minulého století sice popsány silně okrajově, ale kdo chce učebnici historii, sáhne jinam než po regálu s beletrií
Aleyka
  13. 9. 2014, 13:08
Na tuto knihu jsem byla velice zvědavá. Ze začátku vypadala opravdu zajímavě, i přestože mi připadalo, že kombinuje příběhy, které jsem četla už jinde. Pokud by ale byly dobře propojené, proč ne. Po půlce knihy mi však začalo připadat, že toto spojení začíná ochabovat a také logika v jednání Rózy nesouhlasila s tím, co zažila.