Originální název: The Pelican Brief

Knižní klub (2014) 978-80-242-4491-4 352
Knižní klub (2010) 978-80-242-2753-5 352
Knižní klub (2001) 80-242-0547-5 352
Knižní klub (1994) 80-7176-007-2 304

Ve Washingtonu jsou v průběhu jedné noci zavražděni hned dva soudci Nejvyššího soudu. Mladou, atraktivní a vysoce inteligentní studentku práv Darby Shawovou případ zaujme a s nebývalou vervou se pustí do jeho objasňování. Prostuduje doklady o nepřeberném množství případů, které projednával nebo by v budoucnosti mohl projednávat Nejvyššího soudu. Sepíše zprávu, která se dostane až na místa nejvyšší, kromě jiného i do Bílého domu. Díky této své zpočátku nevinné domněnce se Darby ocitá nebezpečí života a několikrát unikne smrti jen o vlásek.

Vypravěčský um Johna Grishama vynesl jeho knihu Případ Pelikán okamžitě na jedno z předních míst žebříčku bestsellerů. Napínavý příběh Darby Shawové byl i neméně úspěšně zfilmován (v hlavní roli s Julií Robertsovou).

scajo
  10. 5. 2013, 20:40
Další z úspěšně, i když dost prapodivně zfilmovaných Grishamovek. Předloha je samozřejmě nesrovnatelně lepší. Původně jsem dával plný počet, protože se setsakramentsky dobře čte, ale s odstupem času a po přečtení několika dalších autorových děl jsem musel s hodnocením klesnout. I proto, že Darby Shaw, ač sympatická, je přece jen až moc velká nadhrdinka, vedle níž profi zabijáci a vůbec všichni záporáci vypadají jako trotlové. A to, že americký prezident byl ten největší idiot, byl sice záměr, ale i tady mohl Grisham kapku ubrat, protože satira není jeho nejsilnější stránka. Sečteno a podtrženo - dobrý příběh, dobrý závěr, pěkne to plyne, ale na nejlepší Grishamova díla v čele s Firmou to prostě nemá. A asi tomu v mých očích trochu ublížilo i to, že fakt nemám rád Julii Roberts, kterou jsem v hlavní hrdince viděl, i když jsem nechtěl. :)
Rominka
  21. 8. 2015, 19:57
Po Firmě trošku zklamání... Neuvěřitelně chytrá, krásná, vtipná a naprosto dokonalá hlavní hrdinka mi trochu lezla na nervy..Dobrý děj, super styl psaní,jen škoda té Julie Roberts... :)
Terůů
  11. 8. 2013, 11:21
Závěrečná část, kde Gray spolu s Darby dokončoval ten bombastický článek, pro mě byla opravdu napínavá a už jsem se nemohla dočkat šťastného konce. Velmi pěkně zpracované.
sauzie
  6. 1. 2013, 14:13
Napínavé prostředí ze soudního prostředí a Darby, studentka práv, která všem záhadám přijde na kloub.... ani film s J. Roberts mě nezklamal, naopak...
Petty
  26. 1. 2015, 19:23
Velice dobrá knížka. Po dlouhé době se mi stalo, že bych se začetl tak, že jsem se nemohl dočkat další stránky.
wendel
  21. 5. 2016, 10:59
Případ pelikán znám z filmu, ale chtěl jsem si přečíst i knižní předlohu. Je znát, že je Grisham vystudovaný právník, protože má politicko-právní záležitosti v malíčku a dokáže je popsat atraktivně, přehledně a srozumitelně.
V příběhu zabrousí až do nejvyšších pater politiky a práva ( soudců a prezidentského úřadu). To vše zvládá dobře, pouze v akčnějších částech jeho psaní trochu kolísá.
Závěr knihy je také uvěřitelný, takže za mne 4/5.
VášniváČitateľka
  7. 8. 2015, 17:45
Podľa mňa jedna z najlepších Grishamoviek :-) Stále sa tam niečo deje, má to napätie a graduje :-) Aj keď sa mi zdá trochu "pritiahnuté za vlasy" ako skvele dokáže hlavná hrdinka unikať a všetko si to tak dokonale pospájať.. Je to dobre napísané a dobre sa to číta.. (a musím si ešte pozrieť film, ale bojím sa, že budem (oproti knihe) sklamaná...)