Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

K filosofii výkonu

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

K filosofii výkonu Originální název: K filosofii výkonu
Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Nejnovější vydání:
Eurolex Bohemia - 2005
ISBN: 80-86861-35-X
Počet stránek: 576
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Eurolex Bohemia (2005) 80-86861-35-X 576

Autorka si klade otázku, kde se vzala naše současná jistota, že pouze náš výkon (uznaný druhými) nám může přinést uspokojení a šťastný život. Úvahy nad tímto tématem mají „…rozjasnit filosofické kořeny doby, v níž žijeme své životy. Nejde o popis ekonomických či sociologických ukazatelů, jde o vhloubení do kořenů, z nichž čerpáme svá oprávnění k rozhodnutím v našem lidském existování.“ Autorka se věnuje problematice pravdy a správnosti, které s filosofií výkonu souvisejí. Výkon je totiž pouze efektem, je možné jej napodobovat a „hrát“; výkon není pochopen ze sebe samého, ale ze svého obrazu, ze kterého se ontizuje.
A. Hogenová upozorňuje na to, že nestačí pouze popisovat tzv. objektivní realitu, ale je nutné jít hlouběji a „porozumět tomu, co bylo dosud jen a jen popisováno… Problémy je třeba nahlédnout jako odpovědi a pak k těmto odpovědím hledat velmi pracně a mnohdy o samotě otázky… v tom je skryto to základní, hluboké porozumění.“
Autorka se táže, jak myslíme v dnešní době a v kořenech stávající adorace výkonu identifikuje autorka karteziánské myšlení. Zabývá se řadou problémů a odkazuje na mnoho osobností dějin filosofie a opírá se o časté citace nejen filosofů, ale i osobností kultury. Z jednotlivých kapitol zmiňme například: Logos a jeho problematika, Pravda a omyl, O stesku, Hra a filosofie, Výkon, subjektivita, logika, Systém a problematika pravdivosti, K fenoménu pravdivého a směšného, Chvála neužitečnosti.
A. Hogenová si dává za cíl pomoci čtenáři získat distanci od celku našeho moderního života a podrobit jej filosofické reflexi. (Založil/a: Jan.S.Harold)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace