K filosofii výkonu

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Eurolex Bohemia - 2005
ISBN: 80-86861-35-X

Eurolex Bohemia (2005) 80-86861-35-X 576

Autorka si klade otázku, kde se vzala naše současná jistota, že pouze náš výkon (uznaný druhými) nám může přinést uspokojení a šťastný život. Úvahy nad tímto tématem mají „…rozjasnit filosofické kořeny doby, v níž žijeme své životy. Nejde o popis ekonomických či sociologických ukazatelů, jde o vhloubení do kořenů, z nichž čerpáme svá oprávnění k rozhodnutím v našem lidském existování.“ Autorka se věnuje problematice pravdy a správnosti, které s filosofií výkonu souvisejí. Výkon je totiž pouze efektem, je možné jej napodobovat a „hrát“; výkon není pochopen ze sebe samého, ale ze svého obrazu, ze kterého se ontizuje.
A. Hogenová upozorňuje na to, že nestačí pouze popisovat tzv. objektivní realitu, ale je nutné jít hlouběji a „porozumět tomu, co bylo dosud jen a jen popisováno… Problémy je třeba nahlédnout jako odpovědi a pak k těmto odpovědím hledat velmi pracně a mnohdy o samotě otázky… v tom je skryto to základní, hluboké porozumění.“
Autorka se táže, jak myslíme v dnešní době a v kořenech stávající adorace výkonu identifikuje autorka karteziánské myšlení. Zabývá se řadou problémů a odkazuje na mnoho osobností dějin filosofie a opírá se o časté citace nejen filosofů, ale i osobností kultury. Z jednotlivých kapitol zmiňme například: Logos a jeho problematika, Pravda a omyl, O stesku, Hra a filosofie, Výkon, subjektivita, logika, Systém a problematika pravdivosti, K fenoménu pravdivého a směšného, Chvála neužitečnosti.
A. Hogenová si dává za cíl pomoci čtenáři získat distanci od celku našeho moderního života a podrobit jej filosofické reflexi. (Založil/a: Jan.S.Harold)