Pohyblivé prahy chrámů

Originální název: Pohyblivé prahy chrámů
Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Mladá fronta - 1991

Mladá fronta (1991) 112

Vnímavý čtenář záhy pozná sám, že to, co mu bylo odepíráno a co bylo i v letech, kdy třeba právě Jaromír Typlt v Nové Pace dospíval v požehnaném čase normalizace - autor se zmiňuje o svých naprosto opačných reakcích k dobovým zákonům prózy - naštěstí k obrazu svému, oficiálně pohřbeno, je mu blízké.
Krédem Jaromíra "Filipa" Typlta, jak bývá také uváděn, vyznavače surrealismu a magického realismu, v poesii i v próze se o tuto polohu s pronikavou suverenitou, kterou byl obdarován, pokusil, je to, co připisuje pod svou novopackou adresu: "Všechnu moc imaginaci!", neboť ví, že v odlišnosti je síla, kterou lze překročit hlavně sebe, stát se, být lepším a vstoupit takový do věčnosti.
Pro nás, kdo jsme přinejmenším starší než on, je setkání s jeho "knihou deflorací" pojmenovanou tak uhrančivě - proč mu tady na oplátku nesložit první menší hold - svátkem, v němž se navracíme v mimoliterárním už přesahu i do vlastní mnohem čistší mladosti.
Zasloužil se o tyto naše nikoliv rmutné pocity, o toto do mysli hluboko se zadírající a už málem nečekané vzkříšení opomíjené poetiky (totéž se myslím dá říci i o dalších spisovatelích prozaického Ladění 1991, s nímž se tu po krátkém, ale krásném čase trvání edice už zase loučím - M. Ajvazovi, P. Kuklíkovi, I. Matouškovi a O. Linhartovi) "zasněný chlapec, který touží uspořádat černou mši", jak zřejmě sám na sebe upozorňuje v úvodním Evangeliu podle Filipa.
Vykročme tedy s důvěrou spolu s ním na tu pouť, oddejme se s ním té "mši", kterou pro naše obdobně citlivé a na jeho strunky naladěné duše naplniv svou obrazností přetékající touhu skutečně v Nové Pace uspořádal a mimoděk nám také připomněl - řečeno s Franzem Kafkou - že "dobří křáčejí vyrovnaným krokem. Ostatní, aniž o tom vědí, tančí kolem nich dobové tance." (Jiří Marek Navrátil) (Založil/a: Jan.S.Harold)