Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Poznámky o Machiavellim, politice a moderním státu

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Poznámky o Machiavellim, politice a moderním státu Originální název: Note sul Machiavelli sulla politica e sullo stato moderno
Poprvé vydáno celosvětově: 1949

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Gramsciho "Poznámky o Machiavellim, politice a moderním státu" patří stejně jako publikace "Historický materialismus a filosofie Benedetta Croceho", která vyšla již dříve, do souboru "Sešity z vězení".
Gramsci se zde zabývá základními problémy toho, co bychom mohli nazvat marxistickou politickou vědou. Základem jeho úvah v této oblasti je filosofická koncepce, která vychází nikoli z "přírodní" zákonitosti lidské společnosti a jejích dějin, ale z praxe bytí společenského člověka. Gramsci se ve svých úvahách o marxistické teorii politiky vrací k "pramenům", k mysliteli, který první zformuloval základní principy novodobé politiky. Gramsci byl vlastně první marxista, který se podrobně zabýval Machiavelliho dílem, a to nikoli jako historickou, ale jako živou a praktickou záležitostí. Gramsci se nebojí otevřeně položit otázku vztahu Machiavelliho "Vladaře" a marxistické revoluční politiky, jež usiluje o dobytí moci. Gramsci ovšem nepropaguje ve svých poznámkách hrubý "machiavellismus", jenž má s autentickým dílem Machiavelliho velmi málo společného, neboť je redukuje na vulgární uplatňování zásady o "účelu, který světí prostředky". Zabývá se vztahem Machiavelliho díla k moderní revoluční době a dospívá k názoru, že moderním vladařem, který usiluje o to, aby v rozptýleném lidu probudil a zorganizoval kolektivní vůli, nemůže již být dějinná osobnost, nýbrž jen politická strana, která chce založit nový typ státu. Gramsci v této souvislosti formuluje některé pojmy, které mají velký význam pro marxistickou politickou teorii, pojmy jako hegemonie, občanská společnost, konsensus. Gramsci těchto pojmů užívá v novém a širším smyslu, než to bylo v dosavadní marxistické teorii běžné. (Založil/a: Jan.S.Harold)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace