Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Historický materialismus a filosofie Benedetta Croceho

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Historický materialismus a filosofie Benedetta Croceho Originální název: Il materialismo storico e la filosofia di Benedetto Croce

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Antonio Gramsci napsal toto své dílo ve fašistickém žaláři. Tvoří součást jeho "Sešitů z vězení", které obsahují na téměř třech tisících stranách Gramsciho poznámy, koncepty a studie, jež vznikly v letech 1929-1935.
V těžkých vězeňských podmínkách, izolován od světa a politiky, od vědeckých knihoven, sužován několika těžkými chorobami, projevil Gramsci nejen velkou morální statečnost, ale uchoval si a plně rozvinul také neobyčejnou energii svého pronikavého intelektu. Pracoval na studiích o Machiavellim a revoluční politice, o úloze intelektuálů v moderní společnosti, o literatuře a kultuře. Logika těchto výzkumů dovedla Gramsciho k problematice marxistického filosofického myšlení a ke konfrontaci historického materialismu jednak s Croceho filosofickým idealismem, jednak s jeho mechanistickou deformací, výrazně reprezentovanou Bucharinem. "Historický materialismus a filosofie Benedetta Croceho" tedy v určitém smyslu představuje vyvrcholení a filosofické zobecnění Gramsciho intelektuální práce z celého vězeňského období. A. Gramsci se hlásil k některým myšlenkám zakladatele italské marxistické filosofické tradice Antonia Labrioly. Ve srovnání s ním je však marxistickým myslitelem nové, moderní epochy. Představuje návrat k původnímu Marxovi, ovšem návrat provedený v revolučním dvacátém století. Gramsciho dílo je neustálým kladením filosofických otázek. Jádrem historického materialismu je podle Gramsciho dialektika subjektu a objektu, lidská předmětná praxe, aktivita člověka, jeho dějinná tvorba. Gramsciho pojetí historického materialismu není naturalistické, nýbrž je humanistické, "antropocentrické", činné, ne však fatalistické a eschatologické. Gramsci sám označuje historický materialismus za "absolutní humanismus dějin", za "absolutní historismus".
Gramsciho "Historický materialismus a filosofie Benedetta Croceho" není sice hotové filosofické dílo, protože Gramsci nemohl dát svým poznámkám definitivní a ucelenou podobu, vyznačuje se však hlubokou jednotou velké myšlenkové koncepce, která svým významem daleko přesahuje hranice Itálie. (Založil/a: Jan.S.Harold)

(více)  

Štítky

více  
Antonio Gramsci Antonio Gramsci
*22.01.1891 - †27.04.1937

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace