Smrt ve Vratislavi

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Moba - 2014
ISBN: 978-80-243-5845-1

Moba (2014) 978-80-243-5845-1 304

Vyslanec českého krále jedná ve Slezsku, ale zmizí a nikdo netuší, co se mohlo stát. Protože jde o ožehavou diplomatickou misi, je třeba postupovat taktně. Král Přemysl II. Otakar samozřejmě nechce nechat pátrání jen na vratislavských úřadech, proto posílá do Slezska v přestrojení svého věrného služebníka Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníky panoše Otu a velitele Diviše. Jakmile však ti tři dorazí do Vratislavi, dojde k vraždu, která nejen že pátrání zkomplikuje, ale odvede jejich pozornost zdánlivě úplně jiným směrem. (Založil/a: janeicka)

Vlastimil Vondruška Vlastimil Vondruška
*09.05.1955

ROB33
  17. 5. 2015, 20:51
Velmi čtivá a pohodová detektivka, odehrávající se v období vlády krále Přemysla Otakara II. Oproti Vaňkové se jedná o dost jednodušší literaturu, ale i přesto autor dokáže navodit tu správnou atmosféru dané doby, krásné číst slova jako rynk či šenk. Rád si přečtu další detektivní příběhy Oldřicha z Chlumu a jeho panoše Oty.
smajlinka
  27. 1. 2015, 10:57
Velmi příjemná, odpočinková historická detektivka. Že se autor příliš nedrží historických faktů jsem zachytila z více míst, vnímám to tedy jen jako beletrii a fikci a v tomhle případě za mě jednička :-)
dejw
  27. 9. 2014, 21:59
Moje první kniha od tohoto autora. Čte se rychle a příjemně, i když zápletka není moc komplikovaná. Spolu s Oldřichem z Chlumu putujeme do metropole Dolního Slezska Vratislavi, kde záhadně zmizel český rytíř. Podíváme se taky do nedalekého Szczepanowa, kde se údajně narodil polský světec Stanislav. Zjistil jsem ale, že se skutečně narodil v docela jiném Szczepanowě v jiném koutu Polska. Nevím, jestli to autor udělal schválně, ale zdá se, že historických faktů se moc nedrží.
dov
  5. 10. 2014, 13:32
Vždy se moc těším na dalšího Oldřicha z Chlumu, ale jsem rád, že vychází jen jeden ročně. Jako každá správná detektivka má po tolika dílech určité schéma. Jsou zde překvapivé nové prvky i okamžiky s očekávaným vyústěním. Výlet do Slezska je jistě vítanou změnou a člověk přemýšlí, kam se vydá příště?
Děčínský
  3. 7. 2016, 8:40
Autor seriálu Hříšní lidé Království českého (min. 17 ks) nám objasňuje život v době Přemysla Otakara II. Smrt ve Vratislavi je věnována „Mé ženě Aleně“ (spolupráce), vyznává hold ženám a neváhá vkládat svým hrdinům do úst výrazy jako: „z dikce téhle premise, či „to je exaktní záležitost". Autor je možná veden snahou osvětlovat a přibližovat dějinné události populární formou, ale příliš se nezatěžuje zachycením rozdílného myšlení a hlavně výrazových prostředků těch dob. Nikdo jistě nepožaduje, aby svá díla psal ve staročeštině, ale používat i výrazy vzniklé dokonce až na začátku 21. st. je, mírně řečeno, přehnané. Stačí si přečíst nějaký historický záznam písařů (Staré letopisy české, SNKLHU, 1959) a pozná se, jak jednoduché výrazy užívali i tehdejší vzdělanci.