Fernando Krapp mi napsal tento dopis

Originální název: Fernando Krapp hat mir diesen Brief geschrieben

Dilia - 1992
ISBN: 80-203-0283-2

Dilia (1992) 80-203-0283-2 49

Hra je inspirována novelou Miguela de Unamuno Nada menos que todo un hombre. (Viz překlad Zdeňka Šmída pod titulem Celý muž, vyd. nakl. Vetus Via, Brno 1997). Zachovává v hrubých rysech dějový sled novely – Julie, dcera zadluženého otce se s pocitem oběti provdá za sebejistého, bohatého muže, který vyrovná otcovy dluhy, ale postupem děje nachází k němu citový vztah, který prochází vývojem i u jejího partnera a je zakončený jeho dobrovolnou smrtí ve chvíli, kdy Julie umírá. Katalysátorem v příběhu a protikladem k chlapáckému Krappovi je utrápený darmošlap, básník, lyrický hrabě, který o Julii usiluje, ale neobstojí ve chvíli zkoušky.

Je to hra o manipulaci, a já si představoval, že musí být vystavěna jako model. Bez snahy o španělské milieu, co nejjednodušeji a exemplárně. Jako hra od Marivauxe. (Dorst)

Hra o mezilidských vztazích, kterou autor označuje podtitulem Pokus o pravdu.

Zdroj: http://www.dilia.cz/index.php/8v8/item/6903-fernando-krapp-mi-napsal-tento-dopis (Založil/a: barus.ch)

#divadlo
Tankred Dorst Tankred Dorst