Pravidla směšného chování

Pravidla směšného chování
Originální název: Pravidla směšného chování

Argo - 2010

Argo (2010) 136

Nová próza Emila Hakla volně navazuje na autorovu nejúspěšnější knihu O rodičích a dětech. Ve třech příbězích píše vypravěč soukromou kroniku svého dosavadního života. Nejprve se vydává se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. Nejpůsobivějším, absolutním předělem tohoto triptychu je loučení s otcem a závěr patří cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama. I v nejsmutnější situaci si Haklův hrdina dokáže zachovat odstup a s jazykem i vlastní pamětí zachází se stejnou bravurou jako Hrabalův Hanťa. Je ovšem dnešní, a proto drsnější, když v sebeironickách glosách a metaforách konstatuje, o co jde outsiderům i vítězům: Vzájemně si předvádět odrbané plechové slepičky svých životů. Natahovat klíč a přihlížet, jak zobou... (Založil/a: Kaori)

s-reader
  4. 5. 2011, 7:07
Slibný začátek, chabý konec. To je největší chyba, které se může autor dopustit. Čtenář, který je nalákán letem na padáku, pohledem na svět viděný z výšky, se ocitne nohama na pevné zemi ani putování Rumunskem ho už nevzruší. Hakl dokáže napsat dobrý text, nakonec to dokazuje již zmíněný začátek Při jeho četbě se opravdu ocitáme v oblacích a kroužíme nad krajinou, ale pak celý potenciál tématu zahodí. Téma umírajícího otce a jakési střídání generací je typické pro spisovatele – padesátníky a rozhodně není originální. Je proto možné hodnotit, jak se který autor s ním vyrovnal. Pro mě je bezkonkurenčně nejlepší samozřejmě Jan Balabán a uznávám, že je těžké s ním srovnávat jiného autora. Možná o to větší zklamání z Hakla, který nedokázal z tohoto tématu nic vytěžit.
Tosim
  16. 1. 2013, 7:57
Typicky hořkosladké příběhy ze života, podobných jsem ale za svůj život četl povícero. K celkovému hodnocení na databázi se přikloňuju.
bungalov
  6. 10. 2013, 21:03
Jakožto vášnivý letec, bylo jen otázkou času, kdy se ke mně tato kniha dostane. Po první povídce jsem byl nadšen! Naštěstí jako člověk, který ještě v rodině o nikoho nepřišel, nemohu docenit téma umírajícího otce. Putování Rumunskem je už jen takové úsměvné. 4* převážně za zachycení dojmů z paraglidu