Originální název: The Testament

ISBN: 978-80-242-3274-4

Knižní klub (2012) 978-80-242-3274-4 360
Reader’s Digest Výběr (2001) 80-86196-23-2 360
Knižní klub (1999) 80-242-0185-2 360

Troy Phelan se stal vlastním přičiněním miliardářem a jedním z nejbohatších lidí ve Spojených státech. Teď je to však nemocný osamělý starý muž, který je upoután na invalidní vozík a odevzdaně čeká na smrt. Nikoho tedy nepřekvapuje - a nejméně Troye samotného -, že jeho tři bývalé manželky s hloučkem odcizených dětí kolem něho krouží jako supi. Troye Phelana zastupuje washingtonská kancelář, pro niž pracuje prominentní právník Nate O'Riley.
Jeho soukromý život je v troskách. Dvě manželství skončila rozvodem a Nate propadl závislosti na alkoholu a drogách. Teď se počtvrté vrací z léčebny jako abstinent, vyzbrojený pouze dobrými úmysly a nezdolným smyslem pro humor. Návrat do skutečného světa není nikdy jednoduchý, ale tentokrát čeká Natea hotové peklo. Troy Phelan totiž v poslední chvíli všechny své chamtivé potomky převezl a závratné jmění vy výši jedenácti miliard dolarů odkázal neznámé dědičce, své nemanželské dceři Rachel Laneové. Ví se o ní pouze to, že pracuje jako misionářka u zapadlého indiánského kmene kdesi v rozlehlých močálech brazilského Pantanalu. A právě Nate dostane za úkol ji vyhledat.
Zatímco bojuje s nástrahami divočiny plné aligátorů, hadů a moskytů roznášejících malárii, v soudní síni se rozpoutá lítý boj o prohlášení šokující závěti za neplatnou. A než se o osudu jedenácti miliard dolarů definitivně rozhodne, životy všech zúčastněných se nenávratně změní...

LadysR2
  17. 7. 2013, 13:20
Jestli je tohle jedna ze slabších Grishamových knih, tak to můžu být jedině rád, protože jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Bavilo mě to. A můžu se jen těšit na Klienta, kterého jsem si půjčil z knihovny
xxFanyxx
  25. 4. 2011, 7:29
První z jeho knih, co jsem přečetla a zatím nejlepší. Opravdu se mi líbilo to, jak podrobně je zde popsána brazilská bažina a život v ní, což jsem v od této knihy opravdu neočekávala.
KFL
  6. 5. 2012, 13:06
Jedna ze slabších Grishamových knih. Předtím jsem četl Klienta a Partnera, které jsou obě z hlediska čtivosti a příběhu daleko nad Poslední vůlí.

Kniha sama o sobě není špatná, příběh je dobře veden, Grisham umí vyprávět, ale celý text mi přijde, jako by ho v první edici narvali na 100 stran, zjistili, že je to málo, a tak se dalších 300 dopsalo, jen aby to bylo tlustý.

Část s Brazílií (Nate O'Reiley) je OK - hezká, poutavá, byť velmi předvídatelná.
Část s dědici je úmorná, popisná a strašlivě zdlouhavá.
Konec a rozuzlení jsou očekávatelné zhruba od půlky knihy.
SimiCzech
  22. 7. 2011, 12:58
Moje nejoblíbenější Grishamova kniha o chamtivosti, víře, porouchaných vztazích a nemožnosti napravit chyby. Skvěle napsaná, vtipná, poutavé popisy přírody a života domorodých kmenů v Brazílii, přinutí člověka k zamyšlení. Už jsem ji četla několikrát a rozhodně se k ní ještě někdy vrátím.