Můj golem

Originální název: Můj golem

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0219-2

Argo (2009) 978-80-257-0219-2 169

Jak to bylo s Golemem doopravdy? To už se nejspíš nikdo nedozví. Za pomoci faktů a fantazie ale můžeme psát golemovský příběh stále znova. Marek Toman se toho v knize Můj Golem zhostil překvapivým způsobem: ve svém vyprávění se držel historických skutečností z Prahy konce 16. století a detailů ze života údajného Golemova tvůrce rabiho Lowa, zároveň však vytvořil napínavý příběh přitažlivý i pro mladé čtenáře moderní doby.

Můj Golem se odehrává v pražském Židovském městě konce 16. století. Patnáctiletý Jakub navštěvuje dům zázračného rabína, aby s ním studoval. Má si vzít za ženu rabínovu dceru Leu, je ale z předem dohodnutého sňatku nesvůj. V domě za zdí ghetta bydlí křesťanská dívka Klára, se kterou si Jakub přes zeď vyměňuje kresby. Židé s křesťany se pozorují, zkoumají i nenávidí. Když dojde k ohrožení Židovského města, rabín vytvoří ochránce Židů – Golema. Příběh přináší novou verzi představy, co Golem vlastně byl. Základní otázkou knihy ovšem zůstává, jak vyjít s druhými lidmi, a to uvnitř své komunity i mimo ni.

Temnou dynamiku knihy posilují expresivní ilustrace Hany Puchové, soustředěné na tváře a vnitřní život hrdinů příběhu. S použitím prvků komiksu tvoří rovnocennou součást textu. Můj Golem je určený starším dětem a dospívajícím a zároveň jejich rodičům. Rozlišit historickou skutečnost a fikci pomůže podrobný doslov s vysvětlivkami.

Kniha vychází s přispěním Mezinárodního visegrádského fondu česky, polsky a maďarsky a je součástí projektu na podporu soužití většin s menšinami. Na základě příběhu Mého Golema probíhají vystoupení pro děti ve školách,v knihovnách a v kulturních střediscích v České republice, v Maďarsku, v Polsku a na Slovensku (Založil/a: Kaori)

EdnaMoodnii
  8. 11. 2016, 13:14
Kniha se pěkně četla, pro mladší čtenáře je to určitě dobrá volba pro seznámení se z golemovskou tematikou, i když se snad každá verze tohoto příběhu něčím liší - autor se držel historických faktů, to se mi líbilo.