Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Můj golem

80%
4 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Můj golem
Autor:
Originální název: Můj golem

Nejnovější vydání:
Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0219-2
Počet stránek: 169
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2009) 978-80-257-0219-2 169

Jak to bylo s Golemem doopravdy? To už se nejspíš nikdo nedozví. Za pomoci faktů a fantazie ale můžeme psát golemovský příběh stále znova. Marek Toman se toho v knize Můj Golem zhostil překvapivým způsobem: ve svém vyprávění se držel historických skutečností z Prahy konce 16. století a detailů ze života údajného Golemova tvůrce rabiho Lowa, zároveň však vytvořil napínavý příběh přitažlivý i pro mladé čtenáře moderní doby.

Můj Golem se odehrává v pražském Židovském městě konce 16. století. Patnáctiletý Jakub navštěvuje dům zázračného rabína, aby s ním studoval. Má si vzít za ženu rabínovu dceru Leu, je ale z předem dohodnutého sňatku nesvůj. V domě za zdí ghetta bydlí křesťanská dívka Klára, se kterou si Jakub přes zeď vyměňuje kresby. Židé s křesťany se pozorují, zkoumají i nenávidí. Když dojde k ohrožení Židovského města, rabín vytvoří ochránce Židů – Golema. Příběh přináší novou verzi představy, co Golem vlastně byl. Základní otázkou knihy ovšem zůstává, jak vyjít s druhými lidmi, a to uvnitř své komunity i mimo ni.

Temnou dynamiku knihy posilují expresivní ilustrace Hany Puchové, soustředěné na tváře a vnitřní život hrdinů příběhu. S použitím prvků komiksu tvoří rovnocennou součást textu. Můj Golem je určený starším dětem a dospívajícím a zároveň jejich rodičům. Rozlišit historickou skutečnost a fikci pomůže podrobný doslov s vysvětlivkami.Kniha vychází s přispěním Mezinárodního visegrádského fondu česky, polsky a maďarsky a je součástí projektu na podporu soužití většin s menšinami. Na základě příběhu Mého Golema probíhají vystoupení pro děti ve školách,v knihovnách a v kulturních střediscích v České republice, v Maďarsku, v Polsku a na Slovensku (Založil/a: Kaori)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

EdnaMoodnii
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 11. 2016, 13:14
Kniha se pěkně četla, pro mladší čtenáře je to určitě dobrá volba pro seznámení se z golemovskou tematikou, i když se snad každá verze tohoto příběhu něčím liší - autor se držel historických faktů, to se mi líbilo.