Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Svět očima Samuela P. Huntingtona

60%
3 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Svět očima Samuela P. Huntingtona

Podtitul: Pohled z historickosociologické perspektivy
Nejnovější vydání:
Karolinum - 2014
ISBN: 978-80-246-2462-4
Počet stránek: 128
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Karolinum (2014) 978-80-246-2462-4 128

Anotace
Samuel P. Huntington patřil k nejvlivnějším americkým politologům a intelektuálům druhé poloviny dvacátého století, v prvé řadě díky interdisciplinárnímu badatelskému přístupu, schopnosti rozpoznat aktuální problémy společnosti a vytříbenému smyslu pro realitu. Když na Štědrý den roku 2008 zemřel, zanechal po sobě relativně rozsáhlé a tematicky neobvykle rozmanité dílo, jež si bezesporu zaslouží hlubší reflexi.
Rodák z New Yorku započal akademickou kariéru analýzou vojensko-civilních vztahů v americké společnosti, následně se zabýval problematikou politického rozvoje a modernizace, krizí demokracie, rozvíjel i teorii přechodů k demokracii s důrazem na třetí demokratizační vlnu, která zahrnuje mimo jiné i tranzice postkomunistických republik střední Evropy, a zamýšlel se rovněž nad pokračující erozí americké identity. Do povědomí širší veřejnosti se však nesmazatelně zapsal zejména teorií o střetu civilizací, v níž srozumitelně zpochybnil nejen vyhlídky západního světa na celoplanetární prosazení liberální demokracie, ale rovněž názor, že ekonomická globalizace nezvratně povede ke kulturní unifikaci světa. (Založil/a: Rosie5)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Jan.S.Harold
40% 40% 40% 40% 40%
  24. 8. 2014, 12:52
Mno, jako naprostý úvod do myšlení Alexandra Dugina Spojených států amerických by to asi šlo použít, jinak je to ale veskrze takové nevyrovnané. Autor se snaží působit dojmem co možná největší objektivity a uvádět i vůči Huntingtonovi kritické reakce, nicméně číní to dosti nekompaktně, jádro kritiky poněkud retušuje (např. Huntingtonovy fatálně povrchní znalosti historie a jiných reálií; kritici, ba "největší kritici" jmenováni jsou, ale jejich výhrady jsou schematicky zjednodušovány, což vyznívá neadekvátně povrchně a pokud není čtenář s danými reakcemi hlouběji seznámen předem, může nabýt dojmu, jakoby nepřinášely naprosto zásadní námitky) a naopak místy jej trochu nepřirozeně tlačí do pozitivního světla. Ano, bezpochyby má Huntington své světlé i temné momenty, ale to se dá pojednat pečlivěji a nechat všem stranám právě takový prostor, jaký jim v diskuzi náleží. Takhle to zatím spíše působí jako rádoby nenápadná snaha představit oblíbeného autora a nemuset si jeho svět příliš problematizovat, což není něco, co by v akademickém textu bylo zvláště přínosné a nepůsobilo poněkud trapně.

Na diplomku dobrý, nějakej přehled o SPH to člověku přinese, proč to vydávat jako knihu, netušim, 40 % je málo, 60 % moc. Dávám dvě hvězdy.
TJefferson
80% 80% 80% 80% 80%
  17. 3. 2016, 11:17
Vzhledem k ambicím autora a rozsahu práce lze text hodnotit jako zdařilý. V podstatě se jedná o základní vhled do Huntingtonova myšlení, kde je spíše zdůrazněn Huntington sám, respektive jeho teorie a optika, případně dobový kontext. Zejména kontextualizace vzniku teorií je klíčová pro pochopení určitých aspektů jednotlivých koncepcí (toto trošku postrádám v kapitole o úpadku americké identity). Kapitola o "střetu civilizací" mohla a měla být zpracována šířeji (i s hlubší kritickou reakcí), s ohledem na oblíbenost konceptu ve střední Evropě po 9/11, naopak jako kvalitní a přínosné shledávám části o modernizaci (kritika modernizační teorie) a demokratizačních vlnách (přechodům k demokracii). Jako úvod do Huntingtona solidní, navíc napsáno čtivě a srozumitelně.