Čistý

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Jota - 2014
ISBN: 978-80-7462-554-1

Jota (2014) 978-80-7462-554-1 525

Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno - jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk.

Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty - možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel. (Založil/a: Anděl)

Julianna Baggott Julianna Baggott
*30.09.1969

Magyana
  8. 7. 2016, 7:49
S postapokalyptickými knihami s mladými hrdiny se v poslední době roztrhl pytel. A je jich tolik, že se začínají trochu opakovat. Ale ta obálka se na mě z regálů tak dlouho koukala, že jsem nakonec neodolala.

Při čtení Čistého se mi neustále vracela kniha Dech od Sarah Crossan. Tak bych si dovolila srovnání.

Obě knihy popisují bezútěšný svět se zbytky lidstva. Ať už je to svět po jaderné katastrofě (Čistý) nebo svět bez kyslíku (Dech). V obou případech žije část populace pod kupolí (Dech) nebo bezpečně schovaná v Dómu (Čistý).
Obě knihy mají mladé hrdiny a v obou knihách se střídají kapitoly podle různých úhlů pohledu. Ale zatímco v Dechu mi postavy přišly skoro nezajímavé, místy až otravné, Čistý v tomto ohledu vede. Hrdinů je více, jsou různorodější, zajímavější. Navíc popis celého světa je mnohem barvitější a syrovější - lidé splynutí s tím, co měli v okamžiku katastrofy poblíž? S hlínou, s věcmi, se zvířaty, s dalšími lidmi, se svými dětmi... Hrozivé.
Z mého srovnání tedy vychází lépe Čistý. Zatímco po dočtení Dechu jsem na druhý díl ani nepohlédla, po dočtení této knihy jsem po druhém dílu sáhla bez váhání.
Neříkám, že Čistý je TOP ve svém žánru, ale nudit se nebudete.
LeaLea
  19. 10. 2014, 12:22
Do knížky jsem se pustila hlavně kvůli zvěstem, které o ní šířila Jota. Ostatně i na obálce se píše, že fanoušci Hunger games nepřijdou zkrátka. A musím říct, jo, stálo to za to. Bezútěšná atmosféra světa sežehnutého radioaktivní bouří. Lidi a nelidi, kteří už dávno zapomněli na slušné vychování... Naproti tomu Dóm - ráj, který se pod nadýchanou mašlí stává neodvratně peklem. A spousta smrti na každém místě. Jen mi trochu překáželo, jak rychle dokázala Pressia najednou všem důvěřovat. Na to, jak dlouho přežívala díky nedůvěřování nikomu zvenčí, kývala na různé druhy koalic překvapivě rychle. Nemůžu nepochválit krásnou obálku, ta se doopravdy povedla. Ani mi nevadilo, že tentokrát se autorka nepřiklonila k ich-formě. Ačkoliv by to možná pomohlo čtenáři se lépe orientovat, když se rozhodla sledovat jen linie kladných postav, které příběh "táhnou". Co se týká již zmíněných Hunger games, zase tolik bych si nefandila. Je to něco úplně jiného - neříkám lepšího, nemůžu říct horší. Je to o gustu každého. O tom, co komu v postapo knihách sedí. Na další díl se těším.
Very.N
  9. 9. 2015, 19:49
Opravdu moc se omlouvám fanouškům téhle knihy za dvě hvězdičky, ale já ji prostě nedočetla. Ale nemůžu dát jednu hvězdu, protože téma téhle knihy je opravdu zajímavé, možná až lehce mrazivé ("splynutí" lidé, čistí, černý sníh a všudypřítomný prach...), ale důvod mého nedočtení je asi ten, že už (bohužel) nejsem teen... Jiný důvod nevidím, ale jednoduchost a styl psaní mi tuto knihu nedovolily dočíst.
bublynka22
  2. 8. 2014, 9:48
Uchvacující a zároveň děsivý, uvědomělý i mysteriózní. Takový je sci-fi román Čistý z trilogie pro dospívající od Julianny Baggottové. Pokud máte živou obrazovou fantazii, budete možná potřebovat silnější žaludek. I když – dnešní děti už jsou zvyklé.recenze na http://www.lacultura.cz/2014/07/on-ona-a-oni-hunger-games-byly-pouhym-vecernickem/
hanci.hp
  2. 6. 2015, 20:26
Chtěla jsem se pustit do nějaké zajímavé trilogie (tolik jsem jich zase nezdolala) a tak jsem, více méně náhodou sáhla po Čistém. Na toto téma už jsem pár knih přečetla, pár filmů viděla, ale uznávám, že něco s tolika zvraty jsem ještě nečetla. Většinou mám problém s množstvím postav, ale autorka dokázala každou postavu dokonale vykreslit a v průběhu knihy je vidět i vývoj postav. I když je většinou kniha označována jako četba pro mládež, nikdy bych ji tam nezařadila. Úžasné, děsivé a děsivě možné!
Maty38
  16. 10. 2014, 12:18
Velmi zdařilá post-apokalyptická sci-fi. Nápady a variace, jak se lidi protnou s věcmi jenž byli v době výbuchu v jejich bezprostřední blízkosti, jsou nadmíru mrazivé. Těším se na další díl......jen doufám, že autorka udrží laťku stejně vysoko.
Kateřina88
  30. 12. 2014, 21:42
Knížka byla zajímavá a rychle přečtená. Nápad se splynutými lidmi k různým předmětům, zvířatům nebo jiným lidem byl vcelku zajímavý, ale na druhou stranu mi autorkou vykreslený postkatastrofický svět nepřišel příliš uvěřitelný. Citové pochody a psychologické profily hlavních hrdinů - když už se to tedy srovnává s Hunger Games - nešly moc do hloubky. Pressia i ostatní dokázali rychle vyřešit všechny překážky, když se navzájem ztratili, rychle se našli, když měli nějakou hádanku, hned ji vyřešili, bez větších problémů došli, kam dojít měli a odhalili, co měli odhalit. Dobré čtení, ale něco tomu chybělo. Těším se na další díl.
Terizie
  8. 10. 2014, 20:03
- Tuto knížku jsem si vybrala přes internet právě kvůli obalu knížky.
- Společného to má s Hunger Games pouze to, že se to odehrává v budoucnosti - je zde nadřezená rasa a naprosto jiný svět než ten, který známe teď.
- Avšak tato knížka má úplně jiný děj a musím říct, že je to v něčem nové.
- Rozhodně velkým plus knížky je to, že je zde hodně zvratů, a však někdy už jich je až moc.
- Musím, ale uznat, že má velký spád.
- Dalším plusem je rozhodně to, že nakonci znáte obálky dalších dvou knih trilogie, a i to, co se v nich bude dít dál.
- Rozhodně není to kniha pro slabé žaludky - hodně násilí a je to velmi dopodrobna popisované.
- Nicméně těším na další díly.