Ohnivá bouře

Ohnivá bouře Originální název: Dawn of the Planet of the Apes: Firestorm

Laser-books - 2014
ISBN: 978-80-7193-379-3

Laser-books (2014) 978-80-7193-379-3 248

Zbrusu nový spojovací příběh mezi dobrodružstvími Zrození Planety opic a Úsvit Planety opic.
Caesar spolu s ostatními unikli ze spárů člověka, přes most Golden Gate se probili do přírody a našli útočiště v Muir Woods, obrovském sekvojovém lese. Doufali, že si tam vytvoří nový domov, daleko od lidí, kteří je tak dlouho a tolik týrali. Ale lidstvo si musí dělat starosti s mnohem větší pohromou. Po celém San Francisku začala nic netušící a naprosto bezbranné lidi kosit takzvaná opičí chřipka. Zprvu izolované případy se záhy slévají do epidemie závratných rozměrů. Někteří lidé ji kladou za vinu uprchlým opicím a snaží se jim pomstít, další jdou Caesarovi a jeho tlupě po krku z jiných, zištných důvodů. Výsledek bude v každém případě katastrofální... (Založil/a: Anděl)

Eidalon
  11. 11. 2014, 18:44
Obsahuje spoiler spoiler Na úvod je třeba udělat jasno tam, kde by méně poučený čtenář mohl trochu tápat. A jelikož kniha dle mne nic moc neřeší i uvedené spoilery Vám mohou ušetřit čas, pokud ale chcete číst, pak čtěte jen do půlky komentáře.

Opičí sérii osobně pamatuji. Hlavně premiéru prvního dílu z roku 1968, kdy se posádka vesmírné lodi ocitá na planetě, kde jsou opice dominantní druh a lidé jen naháněnou zvěří. Impozantní závěr celého filmu měl zůstat závěrem konečným - film i knižní předloha Pierra Boulleho (1963) by si to určitě zasluhovala.

Jak známo, nestalo se tak – postupně vznikaly další a další díly a jak se zvyšovalo jejich číslo úměrně klesala kvalita a smyslu plnost těchto filmů. Přiznám se, že jsem je neviděl všechny a i těch prvních 6 dílů až mnohem později a dost jsem u nich trpěl. Těžko mne někdo přinutí dívat se ještě jednou či dosledovat ty, kterých jsem byl ušetřen (celkem 10 filmů – série končí v roce 1981 desátým dílem).

Pak přišel remake (prvního dílu z roku 1968) a to v roce 2001, který znovu a jinak a za jiných filmových možností zpracovává knižní předlohu pan Boulleho, kterou tak trochu pošlapává, ale jak jinak se vyhnout tomu, aby se diváci znalostí zápletky a rozuzlením konce příběhu nenudili ještě před filmem.

Zdálo se, že toto téma je navždy vytěžené, ale přišel film Zrození planety opic (2011) – zrození Ceasera a zdůvodnění, jak opice ke své inteligenci přišly. A tak došlo ke zrození ještě lepší verze retroviru znamenající nejen vyšší inteligenci pro primáty, ale i smrtící vektor pro lidi. První díl nové série končí útěkem opic do sekvojového ráje Muir Woods a šířením opičího viru (pro lidstvo tak smrtelného) po celé planetě Zemi – rychle a nenápadně.

Druhý díl, film – Úsvit planety opic (2014), se posouvá o deset let v čase do budoucna, lidé zdecimovaní virem zanechávají rozsáhlá území opicím, které tak začínají na Zemi dominovat. Střet zbytku lidstva a opic je nabíledni a o děj druhého filmu je postaráno.

A aby toho nebylo málo, přichází další dílko, tentokrát kniha (2014), která mapuje onu mezeru 10 let neboli Prequel k filmu Úsvit planety opic s názvem Ohnivá bouře, a to z pera pana Grega Keyese.

Tak to jen na úvod, abychom věděli, co vlastně můj komentář popisuje a jak je knihu třeba vnímat.

Ohnivá bouře začíná tam, kde končí první díl filmu. Nezatížen ničím a dostatečně vyzbrojen znalostmi děje prvního filmu jsem mohl číst Ohnivou bouři.

Bohužel, čtení je to dost průměrné i když recenze jsou vcelku pozitivní (asi jsou recenzenti zvyklí na mnohem horší výsledky podobných počinů) a opět svádí k tomu, že zde šlo především o obchod, jak rychle zpeněžit téma, které vykazuje momentální zájem čtenářů či diváků prvního filmu a jeho pokračování a to do knihy.

Ale trochu k ději - opičí komunitu, kterou Ceaser vede se najatí lidští specialisté snaží zlikvidovat a tím ututlat fakt, že opice vykazují lidskou inteligenci a jsou zdrojem nebezpečného viru, na který ale jako druh mají imunitu. Na stránkách dílka se svádí inteligenční boj mezi lidmi a opicemi v sekvojovém lese. Jedni loví a druzí se schovávají, chytře se vyhýbají pastím a nástrahám, zametají stopy a kladou léčky.

Moc se toho neděje (mimo pobíhání z jednoho konce lesa na druhý) a stránek přibývá. Ceaser musí řešit, jak všechny své druhy nakrmit, lidští protivníci stále nechápou, kde tolik rozumu opice pobraly. Postupně vyplouvají na povrch kostlivci a lidé začínají chápat. Hlavní lidské hrdiny buď kosí zmutovaný vir a nebo jejich minulost.

To už ale vir kosí lidstvo po statisících. A tak vedle tématu opic a jejich likvidaci či odchytu (to k vůli vakcíně) je další nosnou dějovou linkou knihy, jak se postupně rozvíjí pandemie a s ní sílící chaos a anarchie vedoucí k totálnímu pádu všech pravidel a nastavení lidské společnosti.

K tomu si přidejte pár vzpomínek na minulost v podání opičích a lidských hrdinů, trochu politiky a jste v závěru knihy. Lidské postavy jsou předurčeny k zatracení a v závěru knihy jejich osud autor neřeší, s opičí tlupou je to trochu jinak. Že se ji nepodařilo zastavit je jasné, o čem by jinak byl druhý díl filmu, že to bylo s přispěním samotných lidí Vám doodhalí kniha.

Musím říci, že kniha asi naplní svůj účel, pokud jste se zařadili k fanouškům novodobé opičí série a bude se líbit.

Mě přišla jen průměrná a myslím, že by se pan Boulle divil, co všechno svojí knihou a opičím tématem napsanou v roce 1963 způsobil.

Myslím, že opic již stačilo.
Balu
  17. 10. 2014, 23:19
Velmi působivě podaná biologická apokalypsa, která přemosťuje děj prvního a druhého dílu nové série Planety opic. Připouštím, že můj názor možná není úplně nezaujatý, neb jsem velkým fanouškem jak Zrození, tak Úsvitu planety opic... ale po dlouhé době jde o knihu, kterou jsem přečetl na posezení za jediné odpoledne. Z mé strany naprostá spokojenost.
Desmond
  21. 5. 2015, 19:50
Tento počin mohl dopadnout buďto absolutní katastrofou, nebo skvostem. Jsem rád za druhou možnost. Perfektní čtení od začátku do konce. Díky nevysokému počtu stran má kniha úžasný spád bez hluchých míst. Příběh nutí čtenáře přemýšlet. Pro fandy nové opičí série povinnost.