Hra o lásce a smrti

Hra o lásce a smrti Originální název: Le Jeu de l'amour et de la mort

Kvasnička a Hampl - 1949

Kvasnička a Hampl (1949) 84

"Hra o lásce a smrti" je jedna z tragedií, k nimž Romain Rolland čerpal látku z Velké revoluce francouzské. Vedle "Vlků" je to jeho drama myšlenkově nehlubší, umělecky nejryzejší a divadelně nejpůsobivější.
Aristotelovo pravidlo dramatické jednoty děje, místa a času je v něm zachováno důsledně, bez nejmenší úchylky. Ve dvou až třech hodinách rozvine se ve všech svých klasických fázích, aniž je jedinkrát třeba spustiti oponu - vše se odehraje v jednom souvislém dějství. Poznáváme dramatický charakter hrdinů, vidíme jejich tragickou vinu, jsme svědky vzniku a průběhu jejich tragického sporu a konečně jejich tragického pádu. Vše jde ráz naráz a od počátku až do konce drží nás drama v mocném napětí a vzrušení.
Je málo děl v moderní dramatické literatuře, která by se mohla měřiti s "Hrou" dokonalostí a čistotou své chrámově velebné architektury. Ale není ani mnoho děl ve světové literatuře všech věků, která se noří do takových hloubek lidského srdce a vzpínají do takových výšin lidského ducha jako tato "Hra". Jako málokteré jiné dílo umělecké dojímá, povznáší a očišťuje nás tato vznešená hra Rollandova o kráse, velikosti a hrdinství lidské duše. Nevíme věru, čemu se podivovat více: zda čistotě formy a dokonalosti stylu či hloubce citu a záři myšlenky? Krásné, dokonalé dílo po všech stránkách, opravdový skvost světové literatury dramatické.
(Kvasnička a Hampl v Praze) (Založil/a: beka)